Bkc logo32x32

BIBLICAL CULTURAL CENTRE

MENU
  • Home
  • About us
  • Blog
  • Archive
  • СРП
  • ENG

000 oman

ДРЕВНА ОМАНСКА КУЛТУРА "УМ АЛ НАР" ИМАЛА ЈЕ ЕКОНОМСКО-ТРГОВАЧКЕ ВЕЗЕ СА ПОДРУЧЈЕМ БИБЛИЈСКОГ СВЕТА- од Месопотамије и Индије до Анадолије преко Израела и Омана

06 February 2023

На археолошком налазишту Ал Гхариеин у Вилајату Ал Мудхаиби у северној провинцији Аш Шаркија у Оману пронађени су остаци насеља старог пет миленијума. Насеље су открили археолози Универзитета Султан Кабус (Sultan Qaboos University, SQU) и Министарства за наслеђе и туризам (Ministry of Heritage and Tourism). Ово наслеђе је део култура Хафит (Hafeet) и Ум Ал Нар (Umm Al Nar) које се датирају у рано Бронзано доба. Насеље на локалитету Ал Гхариеин има карактеристичан распоред. Обухватало је структуру торња, куће са више соба које га окружују, гробље са масовним гробницама и рушевине других објеката. Одликују га велике зграде од којих су неке имале и по 600м2.

Поред изузетних архитектонских стилова, насеље је играло важну улогу у региону, са манифестацијама људских активности као што су рана пољопривреда, сточарство, топљење бакра и трговинска размена, посебно међу приморским заједницама. Открићем овог насеља је окончана друга сезона ископавања на наведеној локацији.
У новембру прошле године у рушевинама праисторијског локалитета Дахви (северној покрајини Ал Батина) који припада истој култури пронађен је нарочити комад сребреног накита који нам омогућује да наслутимо карактер негдашњег друштва. И ово налазиште је први открио проф. Насер ал-Јахури. Налазиште Дахва се сматра најстаријим сталним насељем у региону.

Откривене су рушевине више камених зграда, укључујући складишта, административне зграде, ритуалне зграде и индустријску зграду за прераду руде бакра. Свака откривена зграда је била прва те врсте у Оману. Једна грађевина се, међутим, посебно издвајала од осталих: гробница.
Поменуту гробницу је ископала проф. КимберлиВилијамс (Professor Kimberly Williams) УниверзитетаТемплуФиладелфији (Temple University in Philadelphiaса). Садржала је остатке скелета, увезену и локалну грнчарију и накит. Тим је открио сребрне перле са огрлице и прстења. Један сребрни прстен имао је угравиран препознатљив печат, на којем је приказан бизон. Симбол је припадао харапским културама у долини Инда, древној цивилизацији која се налази стотинама миља далеко у данашњем Пакистану и Индији. Детаљније анализе прстена извршио је др Денис Фринц (Dr. Dennis Frienz). Он је открио да је прстен вероватно повезан са четири древне културе: прстен је направљен од турског (анадолског) сребра, дизајниран у индо-пакистанском стилу, израђен од стране месопотамског занатлије, а сахрањен у Оману. 
Економски и културни односи између ових древних народа одражавају глобалну размену. Прстен је вероватно коришћен као печат и један је од најстаријих те врсте, рекао је професор Џонатан Марк Кинвар (Professor Jonathan Mark Kinnware) додајући: слични прстенови су пронађени из каснијих временских периода, али старост овог прстена указује на то да су људи из бронзаног доба били технолошки напреднији него што су стручњаци мислили.
image.png 1.03 MB
Култура Ум Ал Нар (Мајка ватре) је култура која се током периода 2600-2000 год. пре Хр. развијала у региону Уједињених Арапских Емирата и Северног Омана. Име потиче од истоименог острва, које се налази у близини града Абу Дабија, које је пружило ране доказе и налазе који се приписују том периоду.
Између 2500. и 2000.г. пре Хр., ово мало острво је било дом релативно великог насеља које је играло активну улогу у регионалној трговини. Артефакти показују да су људи на острву трговали са цивилизацијама чак до древне Месопотамије (данашњи Ирак) и цивилизације долине Инда (данашњи Пакистан и Индија). У комбинацији са новијим налазима открива се да је постојала снажна културна и трговинска размена између долине Инда, крајњег истока Месопотамије, Леванта и области Средњег и западног Средоземља, нова открића до којих је у Оману дошао тим предвођен др Насером Саид Ал Јахвариом (Dr. NasserSaidAlJahwari) са Колеџа за уметност и друштвене науке (СollegeofArtsandSocialSciences) указује на велику мобилност, снажне културне односе и интеракцију подручја ширег библијског света. То је била једна мултукултурална атмосфера у коју је ступио праотац Израила, кренувши из области Месопотамије ка данашњим областима Сиро-Палестине. Тим су чинили и др Кхалид Доуглас (Dr. KhalidDouglas) и др Мохаммад Хусеин (Dr. MohammadHussein).
 
Извори:
https://arkeonews.net/5000-year-old-settlement-unearthed-in-al-mudhaibi-oman/?fbclid=IwAR3cKBWA15eamTQvQy_-9RyPDHEAssFgwMkMZ4GWCig_8_LFpUja-FYy8yo
https://timesofoman.com/article/125151-5000-year-old-settlement-unearthed-in-al-mudhaibi
https://gulfnews.com/world/gulf/oman/5000-year-old-settlement-unearthed-in-oman-1.93003699
https://www.muscatdaily.com/2023/01/03/ancient-settlement-unearthed-in-mudhaibi/
https://www.sott.net/article/475908-5000-year-old-settlement-unearthed-in-Oman
https://www.miamiherald.com/news/nation-world/world/article268470897.html
https://www.miamiherald.com/news/nation-world/world/article268470897.html
https://www.bkcentar.rs/sr/blog/zlato-mesopotamskog-ura-hetitske-troje-i-grcke-polihronije-istog-porekla-i-obrade-nove-analize-ukazuju-na-visok-stepen-trgovine-i-kulturne-razmere-na-sirokom-podrucju-od-doline-inda-do-egeja-tokom-bronzanog-doba?fbclid=IwAR3i45vmlvaI8CIEuwW2idQ0hzR6dcscj1vuANO-bo7jEPsK5Yz0xXkq790
https://bkcentar.rs/sr/blog/nova-saznanja-o-zagonetnim-hetitima-kruzna-struktura-na-drevnom-nalazistu-i-nova-analiza-materijala-tovara-davno-potopljenog-broda-otkrivaju-drevne-tajne-i-namecu-nova-pitanja?fbclid=IwAR3pWC86beZllV9T0V9J0sfZnoiMVBi730H8CjRSVtatl8CJE3KgFbKYnho 
https://bkcentar.rs/sr/blog/vlakna-stara-sedam-milenijuma-najstariji-poznati-trag-pamucne-tkanine-na-bliskom-istoku?fbclid=IwAR1fq31neqD_A3Tm4IwY2EhV2eo6H44qkvfLyBimWLNYv3TWqe-K7gT1zXjU
  • BIBLICAL CULTURAL CENTRE
  • Kraljice Natalije 76
  • Belgrade