Bkc logo32x32

BIBLICAL CULTURAL CENTRE

MENU
  • Home
  • About us
  • Blog
  • Archive
  • СРП
  • ENG

%d0%bf%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0

ДРЕВНИ ПАПИРУС СУГЕРИШЕ БАНКРОТ РИМСКОГ ЛЕГИОНАРА ИЛИ... ОМОГУЋУЈЕ БОЉЕ РАЗУМЕВАЊЕ ПОРУКЕ ЈОВАНА КРСТИТЕЉА? – тајна "платног листића" старог два миленијума

06 March 2023

Папирус са детаљном платом римског легионара, датиран у 72. год. хр. ере. пронађен је у остацима древног зилотског утврђења, Масади. Ретки свитак, писан латинским језиком, један је од 14 истојезичких текстова од којих су сви исписани на папирусу сем једног писаног на пергаменту. Конкретни документ се сматра најбоље очуваним латинским папирусом из Масаде и једним од само три текста на бази којег се може реконструсати легионарска плата. Изненађујуће, детаљи показују да су одбици скоро премашили плату војника. Док овај документ даје само увид у трошкове једног војника у одређеној години, јасно је да у светлу природе и ризика посла, војници нису остајали у војсци само због плате. Да ли могући (и вероватни) послови и алтернативни извори прихода могу да објасне поруку коју им је упутио св. Јован Крститељ?

Папирус са детаљном платом римског легионара, датиран у 72. год. хр. ере. пронађен је у остацима древног зилотског утврђења, Масади. Ретки свитак, писан латинским језиком, један је од 14 истојезичких текстова од којих су сви исписани на папирусу сем једног писаног на пергаменту. Текстови су фрагментарни и у различитим стањима очуваности. Конкретни документ се сматра најбоље очуваним латинским папирусом из Масаде и једним од само три текста на бази којег се може реконструсати легионарска плата.

Папирус је временом претрпео знатна оштећења, али садржи драгоцене податке о управљању римском војском и статусу војника. Документ пружа детаљан преглед плате римског војника за два платна периода (од три које би примао годишње), укључујући различите одбитке које су му наплаћени. Војска је снабдевала војнике основном опремом, али су, као и данас, неки војници одлучили да допуне и унапреде своју опрему. Плата овог војника укључивала је одбитке за чизме и платнену тунику, па чак и за јечмену сточну храну за његовог коња, каже др Орен Ејблман (Dr. Oren Ableman), виши кустос-истраживач у јединици за свитке с Мртвог мора, Управе за антиквитете Израела (senior curator-researcher at the Israel Antiquities Authority Dead Sea ScrollsUnit).
Изненађујуће, детаљи показују да су одбици скоро премашили плату војника. Док овај документ даје само увид у трошкове једног војника у одређеној години, јасно је да у светлу природе и ризика посла, војници нису остајали у војсци само због плате. Шта су им били други подстицаји? Према др Ејблману:
војницима је можда било дозвољено да пљачкају у војним освајањима. Друге могуће сугестије произилазе из прегледа различитих историјских текстова сачуваних у Лабораторији за свитке с Мртвог мора Израелске управе за антиквитете (Israel Antiquities Authority Dead Sea Scrolls Laboratory). Нпр., документ откривен у пећини писама у Нахал Хеверу из времена побуне Бар Кокхба (132–135. хр. ере) доноси податке о споредним начинима зараде римских војника. Документ је уговор о позајмици потписан између римског војника и јеврејског становника, при чему војник наплаћује становнику камату већу од законске.Овај документ учвршћује схватање да су плате римских војника можда биле увећане додатним изворима прихода, чинећи службу у римској војсци далеко уноснијом.

У ово време годишња плата команданта износила је 225 динара што је одговарало вредности девет златних ауреуса, а за време Домицијанове владавине (81–96. год. хр. ере) порасла је на 300 динара.
Новооткривени папирус пронађен је у околини древне тврђаве Масаде. Масаду је изградио цар Ирод Велики у периоду 37-31. пре Хр., на висоравни са погледом на Мртво море у јужном округу Израила. Налази се на литици са стрмим падинама, на стеновитом рту на око 400м изнад нивоа Мртвог мора, што драматично повећава одбрамбену способност било којег утврђења. Када су Римљани преузели контролу над Јудејем, легионари су били стационирани у Масади, али су током првог јудејског устанка Масаду заузели Сицари (бодежари), група јеврејских зилота и једна од најранијих организованих група која се специјализирала за атентате. 

Римска војска је Масаду држала под опсадом готово четири године. При крају оружаног устанка, 72. год. хр. ере, легија XFretensis под командом Луција Флавија Силве кренула је на Масаду. Помоћ су им пружале помоћне јединице и јеврејски ратни заробљеници (укупно око 15.000 мушкараца и жена према извештајима Ј. Флавија). Масада, чије становништво, тада није прелазило више од хиљаду становника (бораца, њихових жена и деце) је опкољена опсадним зидом дугим око 17,4км који се протезао око висоравни. Саградили су и неколико утврђених логора.
После неколико неуспешних покушаја да се пробију у Масаду, Римљани су изградили опсадни бедем који се уздизао у висини од 61м ка западној страни тврђаве. Опсадна кула и ован су полако померани уз рампу и коначно, 16. априла 73.год., пала је Масада, последње упориште јудејских устанака. Догађаји који су уследили поделили су историчаре и археологе. Према писању Ј. Флавија браници Масаде, сикари, схватили су да: Божјом вољом и нуждом треба да умру. Према писању Ј. Флавија, најпре су борци убили своје породице. Затим је коцком изабрано десет устаника који су побили своје саборце. Коначно, они су у договору једни друге убијали бацајући коцку како би на крају остао само један који ће преживети (јудаизам забрањује самоубиство) сведочећи о овим дешавањима. Док су пробијале зидове, јуришне трупе су нашле на планини хиљаду лешева. Према писању истог историчара, вођа побуњеника у тврђави, Елеазар бен Јаир наредио је претходно уништење намирница како би показао Римљанима да су пркосно изабрали смрт уместо ропства. Поједини археолози оспоравају историјску тачност тог извештаја, али ипак, нешто ранија открића говоре у прилог њихове тачности (https://www.bkcentar.rs/sr/blog/arheologija-potvrdjuje-pisanje-j-flavija-da-li-je-najznacajniji-istoricar-antickog-izraela-bio-oportunisticki-izdajica-ili-branitelj-judejskog-naroda).
Импресивне рушевине Масаде су једно од најпосећенијих туристичких места у Израелу. Унеско је Масаду уврстио на листу светске баштине 2001. год., наводећи њену величанствену лепоту и њен значај као симбола древног краљевства Израила, његовог насилног уништења и последњег упоришта јеврејских патриота.
Гај Месијус, чији је платни листић пронађен вероватно је био један од оних који су се у периоду 72-75. борили за Масаду, а затим у њој (или њеној околини) били стационирани. Према преводу фрагмента Месијус је потврдио да је примио своју плату од 50 денара, од чега сам платио новац за јечам 16 денара; …трошкови за храну 20 денара; чизме 5 денара; кожни каишеви 2 денара; ланена туника 7 денара. Практично, овај војник је плату потрошио на расходе и након исплате изгледа практично без новца. Потврда је пронађена у логорима изван Масаде, али остаје непознато којој је јединици припадао.
Овај платни листић који показује да је приход војника од стране државе заправо представљао само (мањи) део његових стварних прихода и који оставља могућност да су војници своје приходе допуњавали зеленашењем или чак пљачком, можда омогућује разумевање еванђелског описа дијалога између Јована Крститеља и војника. Наиме, покренути, као и многи други, Јовановим позивом на покајање Крститељу долазе и војници (не прецизира се да ли суу питању били  војниици римског вазала Ирода, храмовна стража или припадници римских легија, али може да се претпостави да иродовци и храмовници нису имали боље финансцијске услове од риских војника). Они Јована питају шта да чинимо ми? тј. на који начин да покажемо своје покајање? Јован им даје кратко и јасно упутство: не злостављајте никога и не оптужујте лажно, и будите задовољни својом платом (Лк 3:14).
Да ли је последњи пророк, захтевао немогуће? 
 
Извори:
https://www.facebook.com/AntiquitiesEN
https://www.heritagedaily.com/2023/02/archaeologists-uncover-roman-soldiers-paycheck-at-masada/146215?fbclid=IwAR2Ai3SGBWVHkzqaPEuWzFWIl4Jx5EyQwdB3ANKak4hw3nLtJA_f3u01ksY
https://arkeonews.net/roman-soldiers-1900-year-old-payslip-uncovered-in-masada/
https://www.ancientpages.com/2023/02/16/rare-ancient-paycheck-of-a-roman-legionary-soldier-found-at-masada/
https://www.timesofisrael.com/hail-seizure-roman-soldiers-masada-payslip-shows-unfair-wages-go-way-back/
https://ordonews.com/roman-legionary-payroll-found-in-masada/
https://nationworldnews.com/receipt-for-the-salary-of-a-roman-legionnaire-found-in-israel-deductions-that-apply/
https://newsbeezer.com/brazileng/millennial-papyrus-found-in-israel-with-roman-soldiers-paycheck/ 
  • BIBLICAL CULTURAL CENTRE
  • Kraljice Natalije 76
  • Belgrade