Bkc logo32x32

BIBLICAL CULTURAL CENTRE

MENU
  • Home
  • About us
  • Blog
  • Archive
  • СРП
  • ENG

Hasmoneji

ГАЛИЛЕЈСКА ТВРЂАВА И МОЋ ХАСМОНЕЈСКЕ ДИНАСТИЈЕ - ископавање хасмонејске границе

08 July 2022

Више од једног века династија Хасмонеја (167–37. пре Хр.) ширила је своју моћ од Негева на југу до Галилеја на северу. Древни текстови пружају непроцењив увид у ову историју, а археолошка истраживања раде на разјашњавању обима и моћи овог јелинистичко-јеврејског краљевства. Једна од таквих ископина је Хорват Тефен (Horvat Tefen), тврђава која се налази 10миља источно од моћног феничанског града Ако. Ово ископавање има за циљ да разоткрије интригрантно питање: ко је саградио тврђаву и зашто?

Тајна Хорват Тефена
Хорват Тефен се налазио стратешки дуж границе између растућег Хасмонејског краљевства и независног феничанског града-државе Ако Птоломаис. Током владавине хасмонејског краља Александра Јанеја (103–76. пре Хр.), регион је био жариште између две силе. Александар Јанеј је настојао да освоји значајну обалну луку. Упркос томе Хорват Тефен није ископан све до 2019. год. Рои Сабар, директор ископавања, верује да може да пружи одговор на питање ко је сазидао ову тврђаву на врху брда.
Други научници су сугерисали да је утврђење саграђено од стране житеља Аке у 2. в. пре Хр, Сабар се не слаже са тиме. У чланку који је објавио у значајном часопису BASOR, Сабар сугерише да је Хорват Тефен војно утврђење које се кратко употребљавало, а које је саградио Александар Јанеј након што је безуспешно покушао да своји Ако током своје ране владавине. Тврђава је престала да се користи убрзо након последњег хасмонејског владара и доцније је изнова насељена од стране пољопривредника тек у византијском периоду (324-634. год. хр. ере).

Проширење Хасмонејског царства и локација Хорват Тефен
Иако су претходне теорије сугерисале да је тврђава изграђена у 2.в. пре Хр. да би се Ака бранила од непријатеља са истока, Сабарова студија представља убедљиву алтернативу. Уместо тога, он закључује да су тврђаву саградили Хасмонејци као начин да чувају Аку. Сврха Хорват Тефена је вероватно била и да угрози град и да ојача Хасмонејску границу. Краљевство је брзо расло током хасмонејског периода и, до владавине Александра Јанеја, обухватало је већи део региона Галилеје.
Хасмонејска династија је настала након Макавејске побуне против Селеукидског царства (око 167–160. пре Хр), како је описано у 1Мак и код Флавија. Селеукиди су преузели контролу над регионом од египатских Птолемеја током раног 2.в. пре Хр, али су деценијама касније сами посустајали омогућавајући бројним локалним групама да стекну своју независност и своје државе.
Династија Хасмонејаца је брзо проширила своју територију ван своје престонице у Јерусалиму. За време Александра Јанеја царство је укључило Гагилеју и настављало експанзијуу Трансјорданији. Упркос раној победи против Ака, Александар Јанеј се показао неспособним да освоји град од Птоломеја. У немогућности да освоји овај важан регион, Александар Јанеј је уместо тога изградио или обновио низ одбрамбених утврђења дуж својих граница, како би заштитио територију за коју се тако тешко борио.

Археологија Хорвата Тефена
Тврђава Хорват Тефен налази се на врху дугачког, уског брда са погледом на древни град Ака. Одатле је хасмонејски ратник лако могао да надгледа Аку и њену околину. Сабар и његов тим датирају изградњу утврђења кроз пронађену грнчарију, као и неколико десетина новчића, од којих су скоро сви хасмонејски, из времена Александра Јанеја. С обзиром на ограничену количину налаза из других периода, тим закључује да је тврђава била насељена само кратко време за током владавине поменутог хасмонејског владара. С обзиром на то да је локалитет био насељен тако кратак период, његово континуирано ископавање пружиће бољу слику живота и материјалне културе Хасмонеја.
Тврђава је изграђена уског правоугаоног облика, заузимала је нешто више од пола хектара. Тврђава се састоји од седам кула различите величине, повезаних зидом завесе. Изграђена од масивног пољског камена, највећа од кула је 11,м Х 18,6 и вероватно је била бастион. Мања кула је док је најмања 4,9м Х 25 7,6м. У међувремену, зид завесе састоји се од грубо обрађеног камена и просечне ширине је између 0,9 и 1,5м. У тврђави и око ње откривене су и четири велике цистерне. Изградња тврђаве од овог углавном необрађеног камења могла би да укаже на брзину којом су Хасмонејци изградили локацију.

https://www.biblicalarchaeology.org/daily/ancient-cultures/ancient-israel/horvat-tefen-and-the-hasmonean-dynasty/?utm_campaign=coschedule&utm_source=facebook_page&utm_medium=Biblical%20Archaeology%20Review&utm_content=A%20Galilean%20Fortress%20and%20the%20Power%20of%20the%20Hasmonean%20Dynasty&fbclid=IwAR1flEtfGqjKAFRb9Hd6ktIVAxEC1dduaGx-vt3T9mGeEQNGcvu70zXZtK8

  • BIBLICAL CULTURAL CENTRE
  • Kraljice Natalije 76
  • Belgrade