Bkc logo32x32

BIBLICAL CULTURAL CENTRE

MENU
  • Home
  • About us
  • Blog
  • Archive
  • СРП
  • ENG

Sekeli

КОВАНИЦА ИЗ ПЕРИОДА ДРУГОГ ХРАМА ПРОНАЂЕНА ЈЕ ТОКОМ КОНЗЕРВАЦИЈЕ ДАВИДОВЕ КУЛЕ

09 April 2021

Археолози су у Јерусалиму, тј. старом граду древне јеврејске престонице, открили кованицу из Тира. Верује се да су овом новчаницом ходочасници плаћали тзв. храмовни порез када су долазили на поклоњење током ходочасничких празника (Пасха, Сенице, Педесетница).

Тирски сикали (или шекели) често се помињу у историјским изворима периода другог храма, али је у стварности пронађен изузетно мали број ових новчаница.
Археолози су у Јерусалиму, тј. старом граду древне јеврејске престонице, открили кованицу из Тира. Верује се да су овом новчаницом ходочасници плаћали тзв. храмовни порез када су долазили на поклоњење током ходочасничких празника (Пасха, Сенице, Педесетница).
Древни новчић пронађен је у кутији артифаката првобитно ископаних 1980-их, када се на том месту одвијао последњи пројекат конзервације. Кутија је изгубљена и откривена је тек недавно у склопу припрема за, преко потребан, пројекат конзервације који се тренутно одвија под покровитељством Музеја Давидове куле.
У кутији је била ретка сребрена кованица, тзв. „тирски сикал (шекел).“ Коришћена је током Другог храмовног раздобља и произведена у древном граду Тиру. Ту су се тирски сикали ковали од 125. пре Хр. До избијања Јеврејског устанка 66. год. хр. ере тирски сикали се често помињу у историјским извештајима из Другог храмовног периода, али их је заиста мало пронађено.
Комплекс Давидове куле, где је откривен узбудљив налаз, укључује древну Иродову палату. Многи богослови и историчари верују да се у њој одиграло суђење Христу. Највиша кула у комплексу назива се кула Фасаел (Phasael). Она је идентификована као "Давидова кула"  у 5. в. хр. ере. Управо се спроводи опсежна конзервација баш те куле јер велика пукотина која се шири од врха до дна угрожава читав структурни интегритет куле. То је конзерваторски тим који је изводио радове навело да убрзају извођење пројекта и увећају напоре на обнављању оштећеног камења старог 2000 година.
„Давидова кула је једна од најважнијих грађевина у Израелу, како у погледу своје историје, тако и локације“, рекао је Јотам Кармел (Yotam Carmel), менаџер заштите у компанији Кен ХаТор (Ken HaTor), задуженој за пројекат. „Последњи пројекат конзервације Давидове куле изведен је 1980-их. Од тада су цитадели очајнички потребни нови радови на очувању. "
Еилат Лиебер (Eilat Lieber), директор и главни кустос музеја Давидове куле истакао значај пројекта за будуће генерације.
„У ово празнично време захвални смо на овој јединственој прилици да физички сачувамо зидове и куле овог древног локалитета који је стајао у време Другог храма пре хиљада година, помажући у очувању и очувању локалитета тако да и даље наставља будите светионик у Јерусалиму за будуће генерације “, рекао је Лиебер.
Музеј Давидова кула, смештен у древном утврђењу на улазу Јафа капије (Jaffa Gate) у Стари град. Остаће отворен за ширу јавност током целе године у складу са смерницама Министарства здравља. Новчић који је недавно откривен биће приказан следеће године у новоj и сталноj поставци музеја.
https://www.jpost.com/archaeology/coin-from-2nd-temple-mount-era-found-during-tower-of-david-conservation-663456?fbclid=IwAR1I1EELCm2k2nbDm5qJmRLhAbOQ46Jzr0F0hzG82_xiePWjjynpyPlSEIk
 
  • BIBLICAL CULTURAL CENTRE
  • Kraljice Natalije 76
  • Belgrade