Bkc logo32x32

BIBLICAL CULTURAL CENTRE

MENU
  • Home
  • About us
  • Blog
  • Archive
  • СРП
  • ENG

%d0%bf%d0%b0%d1%80%d1%9b%d0%b0%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%be %d1%86%d0%b0%d1%80%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%be

У БЛИЗИНИ БАГДАДА ОТКРИВЕН ДРЕВНИ ПАРЋАНСКИ ГРАД И СТОТИНЕ АРТЕФАКАТА

19 August 2022

Знање научника о Партском царству повећало се са најновијим открићем у Ал-Суваири, око 60км јужно од Багдада. Археолошки тим је ископао древни парћански град насељен у времену од 247. пре Хр. до 224. хр. ере) са више од 200 артефаката. Парћанско царство је било значајана регионална сила која се у времену преласка из старозаветне у новозаветну еру борила најпре са Селеукидима, а затим и Римом око превласти у региону којем су припадале и територије древне Јудеје, Галилеје и Самарије. Открића која су повезана са овим царством, стога, могу значајно да допринесу разумевању амбијента у којем настају библијски текстови или оног којег ти текстови описују.

Према саопштењу Ирачког државног одбора за антиквитете и наслеђе (Iraqi State Board of Antiquities and Heritage, Sbah) недавно је окончана археолошка мисија која је трајала 150 дана. Археолози су ископава у Абу Гафилу, у близини ваздушне базе Ал-Суваира. Откривене су дрвене стамбене структуре и 233 артефакта који су послати у Ирак Музеј у Багдаду (Iraq Museum in Baghdad).
 Био је то пројекат спасавања и ископавања две хумке на месту Абу Гафила, објашњава археолог Мохамед Сабри (Mohammed Sabri), шеф експедиције. Главно откриће је било производно и стамбено насеље из парћанског периода, за које верујем да је било нека врста вазалног насеља.
Парћанско царство је трајало скоро 500 година, од средине 3. в. пре Хр. до 224. год. хр. ере, дакле дуже одбило које Блискоисточне империје.Парћанско царство се уздигло под царем Митрадатом Великим (171-138. пре Хр.). Обухватало је територије од Еуфрата на западу до  средње Азије и граница Бактрије на истоку, дакле на простору савремног Ирака, Јерменије, Грузије, Турске, Азербејџана, Туркменистана, Авганистана и Таџикистана, а за кратко време и територије Пакистана, Сирије, Либана, Израеле и Палестине. Ахемениди и Сасаниди су засенили Парћане упркос њиховој огромној улози у формирању јаке везе између источне Азије и европских народа.
001 парћани.jpg 62.02 KB
Партско царство је лежало на трговачком путу Пута свиле између Римског царства у басену Средоземног мора и кинеске династије Хан, и обухватало је персијску, јелинистичку и регионалну културу.
Откривени парћански артефакти су веома значајни, а већина предмета су предмети за домаћинство, укључујући типичан, једноставан партски ћуп са базом са врхом који је био уобичајен у то доба.
У складу са најновијим истраживањима које је спровело ирачко особље SBAH-а, имамо око 15.000 археолошких налазишта, регистрованих и нерегистрованих [у Ираку], објашњава Сабри истичући: неки су регистровани од почетка прошлог века, па чак и пре. За ископавање оволико локалитета биће нам потребни милиони година јер је то прецизан, научни рад који захтева стрпљење, трилионе (ирачких) динара и десетине хиљада археолога да надгледају рад.
Сабри каже да SBAH има дугорочне планове да ископа одређени број локација из научних и других практичних разлога, поред пројеката рестаурације, рехабилитације и истраживања на нашем древном локалитету и баштини.
Под Садамом, локалитети из доба Парта често су били занемарени, јер је њихова обнова могла изгледати као величање персијског царства у време иранско-ирачког рата, рекао је археолог Тобин Хартнел (Tobin Hartnell) са америчког универзитета у Ираку  (American University of Iraq)—који ће пратити обилазак древних локалитета ове јесени у организацији туристичке компаније Detroit-based tourism company Spiekermann Travel додајући: многи велики пројекти били су више фокусирани на древну област Тигра/Еуфрат, а не источније и ближе Ирану. Само још један разлог зашто је ово недовољно цењени део ирачког наслеђа.Изузетак је била Хатра (недавно обновљена) коју је Садам славио и одржавао због њене повезаности саарапским краљевима.
002 парћани.jpg 86.58 KB
Сабри каже да је локација званично откривена 2017. год., али да је можда поменута у истраживању средином 20. в. које је спровео амерички археолог и научник МекГвајер Гибсон (McGuire Gibson). Хаос и нестабилност покренути након инвазије 2003. године, владавина терора Исис-а, као и недавна пандемија, успорили су део рада SBAH-а.
Парћанско царство је било значајана регионална сила која се у времену преласка из старозаветне у новозаветну еру борила најпре са Селеукидима, а затим и Римом око превласти у региону којем су припадале и територије древне Јудеје, Галилеје и Самарије. Открића која су повезана са овим царством, стога, могу значајно да допринесу разумевању амбијента у којем настају библијски текстови или оног којег ти текстови описују.
https://www.ancientpages.com/2022/08/16/ancient-parthian-city-with-hundreds-of-artifacts-unearthed-in-iraq/?fbclid=IwAR09J8Rvac-HhFXxQhC628vIPwgLMmt-GRT6uhXO6rgVxU37u6-ziMB4N3U
https://www.theartnewspaper.com/2022/08/10/archaeologists-uncover-ancient-city-and-hundreds-of-artefacts-close-to-baghdad
https://artdependence.com/articles/archaeologists-discover-ancient-city-and-hundreds-of-artefacts-close-to-baghdad/
  • BIBLICAL CULTURAL CENTRE
  • Kraljice Natalije 76
  • Belgrade