Bkc logo32x32

BIBLICAL CULTURAL CENTRE

MENU
  • Home
  • About us
  • Blog
  • Archive
  • СРП
  • ENG

000 siloam

СИЛОАМСКА БАЊА ЈЕРУСАЛИМА УСКОРО ДОСТУПНА ПОСЕТИОЦИМА – место историје, чудесног знамења и савремених политичко-правних спорова

17 January 2023

Израелска управа за старине (Israel Antiquities Authority, IAA), Израелска управа за националне паркове (Israel National Parks Authority) и Фондација града Давида (City of David Foundation) са задовољством објављују почетак ископавања историјске Силоамске бање у Јерусалиму. Силоамска бања, која се налази на јужном крају Давидовог града, у оквиру Националног парка Јерусалимске зидине (Jerusalem Walls National Park), је археолошко и историјско налазиште од националног и светског значаја. Према Библији, бања је први пут изграђена у 8. в. пре Хр. у време владавине цара Језекије, пре неких 2.700 година, као део водоводног система Јерусалима. Откривена је северна и део источне стране базена. Периметар бањског базена је био степенасти, омогућавајући купачима да седе и уроне у воду базена. Паралелно са вршеним ископавањима почеле су припреме за археолошка ископавања под водством IAA која ће обухватити цео простор. Иако је Силоамска бања из периода Другог храма откривена 2004., место ранијег Силоамског базена остаје непознат. Херсхел Шанкс уредник Biblical archeology review истражио претпоставке о тој локацији у тексту објављеном 2017. год. Полазећи од података познатих из библијског текста (2Цар 20:20; 2Дн 32:2–4), он изнео неколико претпоставки. Њихову тачност ће потврдити или оповргнути ископавања која следе.

А остала дела Језекија и сва његова сила, 
и како је направио бању и канал, 
и довео воду у град, 
зар нису записана у 
Књизи Дневника царева Јудиних?
(2Цар 20:20)
 
И виде пролазећи човека слепог од рођења. 
И запиташе га ученици његови: 
ʼрави, ко је згрешио, 
он или родитељи његови те се роди слеп?ʼ
Одговори Исус:
ʼније згрешио ни он,
ни родитељи његови,
него треба да се покажу на њему дела Божија.
Ми треба да чинимо 
дела Онога који ме је послао док је дан;
доћи ће ноћ када нико не може радити.
Док сам на свету,
Ја сам светлост свету.ʼ
Рекавши то пљуну на земљу,
начини блато од пљувачке
те помаза блатом очи његове, па му рече:
иди умије се у Силоламској бањи, 
што преведено значи ʼпосланʼ.
Он оде и уми се, те дође гледајући.
Јован 9:1-7
Израелска управа за старине (Israel Antiquities Authority, IAA), Израелска управа за националне паркове (Israel National Parks Authority) и Фондација града Давида (City of David Foundation) са задовољством објављују почетак ископавања историјске Силоамске бање у Јерусалиму. Силоамска бања, која се налази на јужном крају Давидовог града, у оквиру Националног парка Јерусалимске зидине (Jerusalem Walls National Park), је археолошко и историјско налазиште од националног и светског значаја. Према Библији, бања је први пут изграђена у 8. в. пре Хр. у време владавине цара Језекије, пре неких 2.700 година, као део водоводног система Јерусалима. Значајно је да се најава ископавања овог комплекса временски поклапа са последњим и, вероватно коначним, дешифровањем фрагмента Језекијиног монументалног натписа пронађеног у једном од водоводних тунела који се, управо због тога, и назива Језекијин тунел
 (https://www.bkcentar.rs/sr/blog/desifrovan-fragment-jedinog-poznatog-monumentalnog-natpisa-judejskih-vladara-jos-jedna-potvrda-istoricnosti-cara-jezekije), а које је у археолошком смислу обележило претходни месец (https://www.bkcentar.rs/sr/blog/tri-najznacajnija-otkrica-biblijske-arheologije-novembar-2022-4e398068-ffc1-4261-b06d-52ebdfcf69fe). Наиме, 1880. год. откривен је чувени Силоамски натпис уклесан на зиду унутар воденог тунела, само неколико десетина метара пре базена. Натпис, који се чува у Истанбулском археолошком музеју, урезан је старим јеврејским писмом и бележи како су воде извора Гихон преусмерене кроз тунел до бање.
001.jpeg 133.89 KB
Силоамска бања је служила као вештачко језеро, резервоар за прикупљање воде из извора Гихон, која је била преусмерена у подземни водени тунел. Ово се сматрало једном од најважнијих стратешких области Јерусалима у периоду Првог храма. Због свог значаја, Силоам је реновиран и проширен у касном периоду Другог храма, пре неких 2000 година. Верује се да је у то време бања служила као миква, ритуално купатило, за хиљаде ходочасника који су долазили у бању пре него што су се преко Давидовог града попели до храма. Базен Силоамске бање се дуго сматрао светим хришћанским местом, чак и ако је тачна идентификација самог места била неизвесна. Традиционално, локација бање се повезивала са местом на којем је византијска царица Евдокија (5. в. хр. ере) у знак сећања на знамење о којем говори Нови завет.
Током година у вези са Силоамском бањом обликована су многа предања, а до краја 19. в. она је била у фокусу бројних међународних археолошких експедиција, међу њима је била и америчко-британска археолошка мисија коју су 80-тих година 19. в. предводили Ф. Ј. Блис (F. J. Bliss) и А. К. Дикеј (A. C. Dickey). Они су открили неке од бањских степеница. Британска археолошкиња Кетлин Кењон вршила је обимна ископавања локације 60-тих година прошлог века. 
002.jpg 95.16 KB
Тачна локација, ипак, остала је непозната до 2004. год. када су радови на поправци водоводне мреже јужно од храмовне горе на подручју тзв. Давидовог града открили њене трагове. Археолози Рони Рајх (Ronny Reich) и Ели Шукрон (Eli Shukron) идентификовали су две древне камене степенице које су, како су показала каснија истраживања, биле део монументалног базена са почетка хришћанске ере. Откривена структура била је дуга 68,6м са угловима већим од 90 степени, што указује на трапезоидни облик, са проширеним крајем оријентисаним према долини Тиропеона.
Базен Силоам се налази у близини области у древног Јерусалима која се назива царски врт и налази се југоисточно од остатака  поменуте цркве из 5. в. Бања се напајала водом из Гихона у долини Кедрона и, стог, била је одговарајућа за ритуална прања, али је представљала и важан извор свеже воде за становнике тог дела града. Неки од научника су сугерисали да се ради о базену римског стила. Какогод, ово је место знаменитог Христовог знамења и његово откриће представља прекретницу у области библијске археологије.
Обим локације је потпуније откривен тек 2004. год., када је градска водоводна компанија Гихон изводила инфраструктурне радове, а трактор је случајно оголио већи део локације, што је у то време довело до делимичног ископавања, рекао је др Амит Реем, (Dr. AmitRe'em) археолог IAA задужен за регион Јерусалима додавши: добро очувани базен прекривен клесаним каменом од тесанице био је монументално место, а у археолошкој заједници постоји консензус да је ово заиста Силоамска бања. Штавише, недавно откривена суседна камена стаза, названа „Пут ходочашћа“, коју су јеврејски ходочасници користили да се попну на храмовну горо током Другог храмског периода након што су се прочистили у води и обукли беле хаљине. Она води од бање до горе. 
Откривена је северна и део источне стране базена. Периметар бањског базена је био степенасти, омогућавајући купачима да седе и уроне у воду базена. Паралелно са вршеним ископавањима почеле су припреме за археолошка ископавања под водством IAA која ће обухватити цео простор.
003.jfif 14.61 KB
Процењује се да је Силоамска бања прошла кроз неколико фаза изградње, а на свом врхунцу била је поплочана финим плочама и достигла је површину од 5 дунама (1¼ хектара). Остаје да се види шта се налази испод базена и да ли ће бити пронађена и ранија фаза базена која датира из Првог храма, рекао је др Амит Рe'eм (drAmitRe'em) археолог IAA за регион Јерусалима.
По први пут у модерној историји, званична археолошка ископавања IAA омогућиће откривање читаве бање. У првој фази посетиоци ће моћи да посматрају археолошка ископавања, а у наредним месецима биће доступан Силоамски базен, као део туристичке руте која ће почети на најјужнијој тачки Давидовог града и кулминирати у западни зид. Ископавања би требало да почну у јануару и трајаће најмање неколико месеци, док се очекује да ће локација бити отворена за јавност за око годину дана.
Силоамска бања у Јерусалиму биће у потпуности ископана и први пут отворена за јавност, саопштила IAA. То је велико достигнуће. Ми, археолози, то смо дуго чекали и веома смо узбуђени. Мислим да ће то бити дивно место и главна атракција у туризму Јерусалима. Само будућност ће показати, закључио је додавши: нема сумње да је ово једно од најважнијих историјских места у Јерусалиму, и као такво, требало би да буде у потпуности доступно јавности, истакао је др Амит Рe'eм. Он је Силоамску бању назвао једним од бисера археологије и историје Јерусалима, приметивши да је то место од великог значаја за хришћанство, јер по хришћанском предању то је било место на којем је Христос исцелио слепог човека, како пише еванђелиста Јован (Јн 9). Током новозаветних времена бањски базен је био испуњен водом која је довођена кроз Језекијин тунел, изграђен скоро 8 векова раније. Данас туристи који пролазе кроз тунел излазе у близини, попну се уз степенице и нађу се овде. Туристичке групе посећују овај простор који је сигурно био познат Исусу, апостолима и раним хришћанима.
004.jfif 8.6 KB
Градоначелник Јерусалима, Моше Лион (MosheLion), похвалио је почетак пројекта: Силоамска бања у Националном парку Град Давид у Јерусалиму је место од историјског, националног и међународног значаја. После много година ишчекивања, ускоро ћемо почети да откривамо ово важно место и учинићемо га доступним милионима посетилаца и туриста који сваке године посећују Јерусалим.
Милион посетилаца посетило је Давидов град 2019. год., пре избијања корона вируса, а рекордна три милиона се очекује следеће године са покретањем жичаре, рекла је Орија Дасберг (OriyaDasberg), шеф физичког развоја у Фондацији града Давида додавши на исти начин на који је овај базен привлачио ходочаснике хиљадама година — на путу наших предака — сада ће привући милионе туриста.
005.jfif 12.09 KB
Планирано ископавање локације од пет дунама (око 1,25 хектара) почиње након 14-годишње правне битке која је кулминирала у јуну. Наиме, део подручја планираног за ископавање налази се на терасастом маслињаку у власништву Јерусалимске патријаршије која је највећи земљопоседник у Јерусалиму. Православна црква је највећа и најбогатија црква у Светој земљи, која управља масивним некретнинама које датирају стотинама година уназад. Суочава се са редовним оптужбама за продају или изнајмљивање некретнина Израелу у претежно палестинским областима. У овом случају, Јерусалимска патријаршија га је, наводно, изнајмљила палестинској породици од 1931. год., на 99 година, саопштила је левичарска организација Емек Шаве (EmekShaveh). У њиховом саопштењу се наводи да постоје три члана палестинске породице који тврде да је земљиште под њиховом управом.
Међутим, у склопу контроверзног споразума из 2004. год. земљиште је продато офшор холдинг компанији Атерет Коханим (AteretCohanim). Један од циљева поменуте организације је куповина земљишта у области богатој историјом за јавно гледање. Наводно, на овај начин, земљиште је доспело у руке јеврејске групе крајње деснице која је преузела два хотела у оближњем Старом граду. Израелски Врховни суд је одбацио тврдње да је купопродајни процес неважећи. Ипак, званичнике фондације приликом преузимања земљишта пратили су бројни полицајци што је од стране левичарске организације Ир Амим прокоментарисано саопштењем: као и обично, сарадња између група насељеника, [државних] власти и полиције и даље изоставља Палестинце. Археологија и наслеђе су само изговор.
Супротно од тога, Дорон Спиелман (DoronSpielman), потпредседник Фондације Давидовог градакоја ради на повећању јеврејског присуства у и око Јерусалимског Светог басена, археолошки богатог земљишта изван Старог града, истиче да је ова површина годинама била потпуно запуштена и место које је постепено претварана у сметлиште. Раније је подручје било забрањено свима, деценијама је лежало неплодно и било је затрпано смећем, рекао је он додавши: не налазимо сваки дан икону у Јерусалиму. Ово није само огромно откриће, то је мега-налаз.
Критичари кажу да је тај потез део плана за проширење јеврејског присуства у палестинском суседству. Лево оријентисане странке, наиме, тврде да десничарске јеврејске групе желе контролу над политички осетљивим деловима источног Јерусалима које тренутно насељавају Палестинци. Упркос томе, ископана бања ће бити додата контроверзној стази Пут ходочасника која почиње на Западном зиду и завршава се на јужној ивици Давидовог града, древног локалитета који археолози сматрају оригиналним јеврејским насељем у Јерусалиму, а које је данас део претежно палестинског насеља Силван.
Иако је Силоамска бања из периода Другог храма откривена 2004., место ранијег Силоамског базена остаје непознат.  Херсхел Шанкс (Hershel Shanks) уредник Biblical archeology review (BAR Editor) истражио претпоставке о тој локацији у тексту објављеном 2017. год. (The Pool of Siloam Has Been Found, but Where Is the Pool of Siloam? January/February 2017 issue of Biblical Archaeology Review). Полазећи од података познатих из библијског текста (2Цар 20:20; 2Дн 32:2–4), он изнео неколико претпоставки. Њихову тачност ће потврдити или оповргнути ископавања која следе.
Извор:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100011235645774
https://www.i24news.tv/en/news/israel/archeology/1672133057-jerusalem-s-siloam-pool-to-be-fully-excavated-and-opened-to-public-for-first-time?fbclid=IwAR2BIgdeSxH2bU0rVwPEBDpW6md9FIA-vT4wv3rBcRhfsWW0YOWudXngep4
https://www.israelnationalnews.com/news/365022
https://www.gov.il/en/departments/news/pool-of-siloam-to-be-excavated-and-opened-to-the-public-27-dec-2022
https://www.jns.org/jerusalems-pool-of-siloam-to-be-excavated-and-opened-to-the-public/
https://allisrael.com/ancient-siloam-pool-in-jerusalem-to-be-excavated-opened-to-the-public
https://www.timesofisrael.com/israel-right-wing-group-to-fully-excavate-biblical-siloam-pool-in-east-jerusalem/
https://www.algemeiner.com/2022/12/27/2700-year-old-biblical-pool-of-siloam-in-jerusalem-to-be-excavated-opened-to-public/
https://www.newsmax.com/world/globaltalk/siloam-pool-jerusalem-excavated/2022/12/28/id/1102150/
https://www.iflscience.com/the-siloam-pool-where-jesus-performed-miracles-is-going-to-be-excavated-66847
https://lukechandler.wordpress.com/2022/12/27/report-entire-siloam-pool-to-be-excavated-open-to-public/
https://www.israel365news.com/364499/biblical-siloam-pool-next-to-temple-mount-to-be-fully-excavated/
https://www.heritagedaily.com/2022/12/archaeologists-to-excavate-the-ancient-pool-of-siloam/145668?fbclid=IwAR3Xj8_ScKb4BG84s_z1Rm5iL9hWdtx2FmiInFasvcJFZnNBeYWHh3CsdHc
https://www.biblicalarchaeology.org/daily/biblical-sites-places/biblical-archaeology-sites/the-siloam-pool-where-jesus-healed-the-blind-man/?utm_campaign=coschedule&utm_source=facebook_page&utm_medium=Biblical%20Archaeology%20Review&utm_content=The%20Siloam%20Pool%3A%20Where%20Jesus%20Healed%20the%20Blind%20Man&fbclid=IwAR1gaFCdzyXryptQ-FQp4704IbHJkwkMBh8WwNv078u_TlDnt1E9WsUFNMs
https://www.biblicalarchaeology.org/daily/biblical-sites-places/biblical-archaeology-sites/siloam-pool/?utm_campaign=coschedule&utm_source=facebook_page&utm_medium=Biblical%20Archaeology%20Review&utm_content=Where%20Is%20the%20Original%20Siloam%20Pool%20from%20the%20Bible%3F&fbclid=IwAR2il8-7hXKfExPIGYkK175ZGuxCTXXQTg38r8p-LfAptdpcoAEiKrf6a90
  • BIBLICAL CULTURAL CENTRE
  • Kraljice Natalije 76
  • Belgrade