Bkc logo32x32

BIBLICAL CULTURAL CENTRE

MENU
  • Home
  • About us
  • Blog
  • Archive
  • СРП
  • ENG

Hram

ВРАТА СОЛОМОНОВОГ ХРАМА - шта је библијска „мезуза“?

16 December 2024

Храм цара Соломона био је величанствен. Како је описано у 1Цар 6–7, храм је био подељен на три дела: предворје (улам), спољашње светиште (хеикхал) и унутрашње светиште (девир), такође познато и као Светиња над светињама. Саграђен од камена и покривен дрвеним гредама, Соломонов храм је био комплексно украшен. Унутрашњи зидови и подови били су обложени дрвеним даскама и прекривени златом. Било је потребно седам година да се храм и инвентар доврше.

Упркос библијском опису и археолошким паралелама, још увек постоје неке мистерије о Соломоновом храму. Нпр., 1Цар 6:31 описује улазе Соломоновог храма између спољашњег светишта и унутрашњег светишта као да имају пет мезузота (множина од мезуза).
Шта је мезуза? У Библији се мезуза обично преводи као довратак. Међутим, у контексту Соломоновог храма, врата са пет довратника немају смисла.
Мадлен Мумкуоглу (Madeleine Mumcuoglu) и Јосеф Гарфинкел (Yosef Garfinkel) истражују ову енигму у The Puzzling Doorways of Solomon’s Temple in the July/August 2015 issue of BAR. Они тврде да би недавно откриће Кхирбет Кејиафе (Khirbet Qeiyafa) могло садржати одговор на откључавање значења мезузе у Библији.
Смештена на 32км од Јерусалима, Кхирбет Кејиафа је насељена у 11–10. в. пре Хр, што је период владавине цара Давида у Јудеји. Мумкуоглу и Гарфинкел представљају модел зграде из Кхирбет Кејиафа који приказује оквир врата са три - или можда четири - међусобно повезани довратника који окружују отвор. Они сугеришу да су ови међусобно повезани оквири оно што се подразумева под мезузотом у опису Соломоновог храма. Према њиховом тумачењу, дакле, врата унутрашњег светишта (девира) Соломоновог храма нису имала пет (обичних) довратника — већ пет удубљених довратника.
Храмови са удубљеним вратима откривени су широм древног Блиског истока, а Мумкуоглу и Гарфинкел даље примећују да удубљени довратници издвајају унутрашње собе и просторе као свете. У случају Соломоновог храма, што су довратници више увучени, то је простор светији.
Постепено се повећава број удубљених довратника од улаза у предворје (три) до спољашњег светишта (четири) и на крају до улаза од спољашњег светишта у девир (пет). Као да је девир имао највећи број мезузота јер је то био најсветији део Храма.

Извор:
https://www.biblicalarchaeology.org/daily/biblical-artifacts/artifacts-and-the-bible/the-doorways-of-solomons-temple/
 
  • BIBLICAL CULTURAL CENTRE
  • Kraljice Natalije 76
  • Belgrade