Bkc logo32x32

БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР

МЕНИ
  • Почетна
  • О нама
  • Блог
  • Архива
  • СРП
  • ENG

%d0%b5%d0%b3%d0%b8%d0%bf%d0%b0%d1%82%d1%81%d0%ba%d0%b0 %d0%bf%d0%be%d0%bc%d0%bf%d0%b5%d1%98%d0%b0

КАО ДА ЈЕ ЈУЧЕ НАПУШТЕН - археолози открили "египатску Помпеју“, град чија древност сеже 3000 година унатраг

10 Април 2021

Откриће се потенцијално може показати значајним за библијску археологију. Наиме, период у који се датира овај град је период који се може повезати са временом током којег су Израилци били у Египту (уколико се прихвати датирање изласка у средину 13. в. пре Хр), или период који је уследио непосредно после њиховог напуштања Египта (уколико се прихвати рано датирање у средину 15. в. пре Хр). У оба случаја, постоји велика вероватноћа да ће нова открића из древног „Атоновог успона“ осветлити ове догађаје или макар атмосферу у којој су се они одгиравали. У том контексту је значајно откриће глиненог печата са натписом „гм па Атон“ (gm pa Aton) што је могуће превести са „област блиставог Атона.“ Иста формулација се доцније користи да би се означио храм у Карнаку који је у славу свог патрона подигао Екхнатон у Карнаку. Да ли је заправо знаменита Ехтанонова монотеистичка реформа започета у овом, миленијумима сакривеном граду? Ако јесте, који су били њени корени и последице, и да ли се ти корени и последице могу повезати са библијским наративом?

Група археолога пронашла је највећи древни град који је икада откривен у Египту, а датира се 3.000 година унатраг. Град "Успон Атона" откривен је испод песка на западној обали у области Луксора изјавио је Захи Хавас (Zahi Hawass), шеф археолошког тима. Насељен које је названо „изгубљени златни град“ датира се у време Аментотепа III,  деветог владара 18. династије, односно у период између 1391. и 1353. год. пре Хр., а процењује се да да је овај град био „највеће административно и индустријско насеље из времена Египатског царства“, рекао је Хавас.
Археолози су пронашли „градске улице уз куће“, нетакнуте зидове високе до 10 стопа и „просторије испуњене алаткама свакодневног живота ... које су древни становници оставили као да су јуче напустили град." Пронађени су прстенови, скајбери обојене грнчарске посуде, калупи за ливење употребљавани за израду амајлија и деликатних декоративних елемената. Ови налази су потврдили да су у граду извођене опсежне активноси у смислу  израде украса за храмове и гробнице. 
"Ово је веома важно откриће" рекао је Петер Лаковар (Peter Lacovara), директор Фонда за древно египатско наслеђе и археологију са седиштем у САД-у који истакао да стање очуваности и обим предмета из свакодневног живота затечени на овој ископини подсећа на још једно чувено ископавање „То је врста древних египатских Помпеја и показује критичну потребу да се ово подручје сачува као археолошки парк“ рекао је Лаковар који је на подручју палате Малката радио више од 20 година, али није био укључен у ископавања.
Пронађени су и лонци у којима је припремано месо. Један од таквих проналазака је нарочито значајан. Наиме, ради се о посуди у којој је похрањено два галона сушеног или куваног меса (око 10 кг); има вредан натпис: Година 37., месо испоручено за трећи празник Хеб Сед (Heb Sed festival) из месаре на стоваришту Кха. Направио месар Луви. Ови драгоцени подаци не само да нам дају имена двоје људи који су живели и радили у граду, већ су потврдили да је град био активан у време када су као савладари Египтом владали Аменхотеп III и његов син Ехнатон. Наиме, натпис се датира у 1337. год. пре Хр. Чини се да је годину дана након што је направљен овај лонац, град је напуштен, а главни град се преселио у Амарну, нову 250 миља удаљену престоницу. Да ли је било тако? И зашто? И да ли је град поново насељен кад се Тутанкамон вратио у Тебу будући да неки од налаза сугеришу да је у граду било активности током владавине фараона Тутанкамона и Аиа. 
Док се чекају даља истраживања која ће понудити одговоре на ова питања сусрећемо се са досада откривеним детаљима. Пронађени алати за предење, ткање и обраду метала и стакла и печати Аменхотепа III што је потврдио је датирање града. Наведени налази сугеришу да је насеље било и једно од средишта древноегипатске текстилне индустрије, док, шљака која је овде откопана сведочи о металургији и стакларској индустрији, иако  главно подручје таквих делатности тек треба да буде откривено.
На овом месту налази се велики број пећи и пећи за израду стакла и фајанса, заједно са остацима хиљада статуа, рекла је Бетси Бриан, додајући: „Само лоцирање производних центара открива детаље како су Египћани под великим и богатим владаром попут Аменхотепа III радили оно што су радили“ изакључивши да ће ово откриће. „пружити знање за много година које долазе.“
После само седам месеци ископавања, откривено је неколико подручја или квартова. У јужном делу града пронађена је и велика пекара са "комплетним пећницама и керамичким посуђем". Величина пекаре наговештава да је њен производ употребљаван за снабдевање "врло великог броја радника и запосленика".
Друго, делом још увек неистражено, подручје је административни и стамбени део града, са већим и добро уређеним јединицама. Ова област је ограђена цик-цак зидом. У њу се могло ући само на једном месту које је водило до унутрашњих ходника и стамбеног подручја. постојање једног улаза наводи да мисао да је то била нека врста обезбеђења, с могућношћу контроле уласка и изласка у затворене просторе.
Цик-цак зидови су један од ретких архитектонских елемената у древној египатској архитектури, који се углавном користи пред крај 18. династије. Треће подручје је радионица. С једне стране, простор за производњу опеке од блата који се користи за изградњу храмова и помоћних храмовних просторија. И ове опеке су биле означене печатним симболом фараона  Аменхотепа III, Неб Маат Ра (Neb Maat Ra).
У једној од соба пронађена су два необична сахрањена скелета краве или бика. У току су истраживања која треба да открију порекло и сврху ове праксе. Још значајније је откриће скелета особе сахрањене тако да су јој руке испружене на страну, а уже омотано око колена."
"Локација и положај скелета су прилично чудни, а истраживања се и даље спроводе" - наводи се у вези овог открића које се описује као "ванредно сахрањивање."
„Откриће овог изгубљеног града је друго најважније археолошко откриће од гробнице Тутанкамона“, рекла је у изјави Бетси Брајан (Betsy Bryan), проф. египтологије са  Џонс Хопкинс Универзитета (Johns Hopkins University) која се специјализовала за владавину Аменхотепа III.
„Многе стране мисије тражиле су овај град и никада га нису пронашле. Започели смо свој посао у потрази за погребним храмом Тутанкамона, јер су на овом подручју пронађени храмови и Хоремхеба и Аи-а “, рекао је Хавас.
"Откриће древног града ће нам пружити ретку могућност увида у живот древних Египћана из времена када је царство било најбогатије, али и више од тога. Помоћи ће  нам да осветлимо једну од највећих мистерија историје: зашто су Екхнатон и Нефертити одлучили да се преселе у Амарну?" додала је Брајан.
Подручје ископавања налази се између храма Рамзеса III у Мединет Хабу (Medinet Habu) и храма Аменхотепа III у Мемнону (Memnon). Египатска археолошка мисија започела је рад на овом подручју у потрази за погребним храмом фараона Тутанкамона, будући да је Тутанкамон наследник, фараон Аи, саградио је свој храм на месту које је касније на његовој јужној надограђено храмом Рамзеса III у Мединет Хабу.
Египтолози верују да је Аи можда присвојио и дорадио храм свог претходника, фараона Тутанкамона, будући да су ту пронађене две колосалне статуе младог краља. Северни део храма је и даље под песком.
Ископавања су започета у септембру 2020. године, за неколико недеља, на велико изненађење тима, формације од опеке од блата почеле су да се појављују у свим правцима. Оно што су открили било је место великог града у добром очуваном стању, са готово комплетним зидовима и са собама испуњеним алатима за свакодневни живот. Засада је ископан већи део јужног дела града. Открића повезана са северном облашћу тек се очекују. Откривено је и велико гробље, а гробнице су сличне онима у Долини краљева, али и оне тек очекују да буду истражене. Наиме, до сада је мисија открила групу стена унутар којих су просечених гробница различитих величина.До гробница се може доћи степеницама урезаним у стену, што је заједничка карактеристика градње гробница у Долини краљева и Долини племића. Радови су у току и мисија очекује откривање нетакнутих гробница испуњених благом.
Археолошки слојеви лежали су нетакнути хиљадама година. Први циљ мисије био је датирање овог насеља помоћу хијероглифских натписа пронађених на глиненим капама винских посуда. Историјске референце говоре нам да се насеље састојало од три краљевске палате краља Аменхотепа III, као и административног и индустријског центра царства.
 „Улице града су уз куће; неки њихови зидови су високи и до 3 метра, ’наставио је Хавас,„ можемо открити да се град протеже на западу, све до чувене Деир Ел-Медине“ уз напомену да ће "само ће даља ископавања подручја открити шта се заиста догодило пре 3500 година."
Откриће се потенцијално може показати значајним за библијску археологију. Наиме, период у који се датира овај град је период који се може повезати са временом током којег су Израилци били у Египту (уколико се прихвати датирање изласка у средину 13. в. пре Хр), или период који је уследио непосредно после њиховог напуштања Египта (уколико се прихвати рано датирање у средину 15. в. пре Хр). У оба случаја, постоји велика вероватноћа да ће нова открића из древног „Атоновог успона“ осветлити ове догађаје или макар атмосферу у којој су се они одгиравали. У том контексту је значајно откриће глиненог печата са натписом „гм па Атон“ (gm pa Aton) што је могуће превести са „област блиставог Атона.“ Иста формулација се доцније користи да би се означио храм у Карнаку који је у славу свог патрона подигао Екхнатон у Карнаку. Да ли је заправо знаменита Ехтанонова монотеистичка реформа започета у овом, миленијумима сакривеном граду? Ако јесте, који су били њени корени и последице, и да ли се ти корени и последице могу повезати са библијским наративом?
 
Извор:
'EGYPTIAN POMPEII': EGYPTOLOGIST ZAHI HAWASS ANNOUNCES DISCOVERY OF 3000-YEAR-OLD 'LOST GOLDEN CITY' IN LUXOR
 
https://www.nytimes.com/2021/04/08/world/middleeast/egypt-ancient-city.html
 
https://edition.cnn.com/style/article/egypt-lost-city-rise-of-aten-scli-intl-scn/index.html?fbclid=IwAR3LL_LQNqPJwfEzB6tFzKfRgG0qycYqdGzfmqvE1mNdWM82NAfRzq57DuY
 
https://www.thearchaeologist.org/blog/egyptian-pompeii-egyptologist-zahi-hawass-announces-discovery-of-3000-year-old-lost-golden-city-in-luxor?fbclid=IwAR0lIteEUr6AdjZb-AUJv16ObWxE15y2WxATmrY216rk-4tHFOxAW293RO8
  • БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР
  • Краљице Наталије 76
  • Београд