Bkc logo32x32

БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР

МЕНИ
  • Почетна
  • О нама
  • Блог
  • Архива
  • СРП
  • ENG

City wall israel

Најстарија позната монументална капија на територији библијског Израила

26 Септембар 2023

Током ископавања на археолошкој локацији Тел Ерани (TelErani) пронађена је масивна одбрамбена капија. Ова капија се сматра најстаријом познатом пронађеном капијом на територији библијског Израила, премда датира и у преизраилски период, односно у средину 4. миленијума пре Хр. Из истог периода су градске капије пронађене на територији Јордана.

Тел Ерани, такође познат као ʻИрак ел-Меншије (ʻIrâq el-Menshiyeh), први пут је заузет у периоду халколита, али већина археолошких остатака датира из Бронзаног и раног Гвозденог доба.  Локалитет су први документовали Клод Регније Кондер и Херберт Киченер (Claude Reignier Conder и Herbert Kitchener) у другој половини 19. в.  Најстарији артефакти на том месту потенцијално су могли да потичу из периода од око 4.000 година пре Хр., што је у складу са културом Амратија из периода Накада I.
Тел Ерани, који је заузимао површину од око 150.000м2, био је важан урбани центар у региону у периоду раног Бронзаног доба, а новопронађена капија била је део градског система утврђења, што је одраз почетка урбанизације у Јужном Леванту, саопштила је Израилска управа за старине (Israel Antiquities Authority, IAA). Ово је први пут да је откривена тако велика капија која датира из ране бронзане. Оно што је занимљиво у вези ове капије је да је изграђена делимично од цигли од блата, а делимично од монолитног камења, а ово камење је веће од мене, рекла је Емили Бишоф (Emily Bischoff), IAA директорка ископавања (IAA’s director of the excavation) додајући: Фортификациони систем је доказ друштвене организације која представља почетак урбанизације. Ово је први пут да људи прелазе из живота широм региона у живот унутар градских зидина. 
Сачувани део капије, који је висок 1,5м и причвршћен за древне градске зидине откривене у претходним ископавањима, обухвата пролаз изграђен од крупног камена. Капија је била фланкирана са две камене стражарске куле, између којих су низови опека од блата. Конструкција камене капије изграђена је од увезених џиновских камених блокова, са умешаном локално доступном циглом од блата. Истраживачи су рекли да је стварање утврђења захтевало значајну радну снагу за транспорт камења са удаљене локације, производњу цигли од блата и изградњу одбрамбених зидова и капије. Капија је била више од одбрамбене структуре. Она је преносила јасну поруку да свако ко кроз њу прође улази у значајно и добро структурирано насеље, са јаким политичким, друштвеним и економским основама. Ово је истакао Мартин-Дејвид Пастернак (Martin-David Pasternak), стручњак за Бронзано доба на Леванту. Објаснио је да је капија вероватно служила као неопходан улаз за све пролазнике, трговце, па чак и непријатеље. Импресивна висина и структура обезбедили су не само линију утврђења и одбране, већ су давали утисак просперитетног насеља са снажним политичким и економским центром. Ово је наглашено чињеницом да је конструкција капије вероватно укључивала транспорт џиновског камења на значајне удаљености и производњу стотина, ако не и хиљада, цигли од блата. Археолошка ископавања у Тел Ерани открила су убедљиве доказе урбанизације – јавне структуре, планирање града са улицама и одбрамбеним зидовима, могући дренажни систем и знакове друштвене стратификације – што указује на различите животне услове на основу друштвеног статуса појединаца, односно друштвено раслојавање. Ово није постигао један или неколико појединаца. Фортификациони систем је доказ друштвене организације која представља почетак урбанизације. Ово је први пут да људи прелазе из живота широм региона у живот унутар градских зидина, објаснила је Бишоф. Први део унутрашњости пута унутар монументалне капије кила је калдрма. Међутим, ако имате  калдрму, она временом постаје неравна. Имате људе који трапају целе године и бацају смеће. Уместо чишћења, додајете слој прљавштине на врх и изравнавате га. Радите то више пута – објашњавају археолози како се формира слој древног тел-а (хумка).
Један од најзагонетнијих аспеката капије је да је градски зид био од опеке. Дакле, имамо монументалну камену капију – ни мање ни више него камену – на северном улазу у град окружену зидом од опеке. Не камени зид. Цигла од блата била је типична за градске зидине у то време, али су и њихове капије биле од цигле од блата. Ипак, најинтригантнија ствар која се у овом тренутку може рећи о капији је да није била једина у насељу. Камена капија налазила се на северу насеља, али је на југу се налазила још једна направљена од опека.Енигма је следећа: зашто би један град имао једну моћну, импресивну капију од монументалног камена и једну једноставнију, скромнију од цигле од блата? Чини се да мирише на пројекат сујете из бронзаног доба, иако је потребно додати - Египћани су долазили.
Бишоф истиче да је локација била веома насељена у Бронзаном добу. Она додаје да су житељи насеља у неком тренутку  осетили потребу за заштитом и подигли утврђења – зид око насеља, али су неке од зграда остављене ван њега. То је показатељ колико је град био велики. Што се тиче камених блокова у капији, они су морали бити увезени однекуд. Знамо то јер та врста стена не постоји у непосредној близини, кажу археолози.  Одакле је могао доћи камен за блокове? Не знамо, али најближе познато место за такву стену је Лахиш. У ком тренутку су тачно људи осетили потребу за зидом, у овом тренутку се спекулише, али то је вероватно било око раног бронзаног доба јер су Египћани почели да врше инвазију.
Капија није само бранила насеље, већ је преносила и поруку да се улази у важно снажно насеље које је добро организовано политички, социјално и економски. То је била порука странцима, вероватно и Египту, где је процес који би довео до уједињења Доњег и Горњег Египта под фараоном Нармером већ почео, каже Пастернак и додаје да су крајем раног Бронзаног доба, сами Египћани стигли овде и населили тел, и поново су користили капију. Ипак, и пре него су Египћани окупирали локацију, њихово присуство је било приметно. Неки од остатака грнчарије су непосредно египатски, али постојала је и локално израђена грнчарија која је копирала египатску. Људи су желели да се угледају на вишу силу у региону, па су направили сличну грнчарију, баш као што сада копирају модне трендове.
Капија је сведочанство изузетне софистицираности урбаног планирања и архитектуре током тог доба. Занимљиво је да је капија пронађена у непосредној близини улаза у велику зграду, за коју стручњаци верују да је могла да служи или као храм или палата. У оквиру ове зграде, археолошки тим је такође ископао низ артефаката, укључујући грнчарске посуде, остатке животиња исл. Значај овог открића протеже се даље од архитектонских детаља капије. Нуди осветљавајући прозор у историјску и културну таписерију региона на у којем су се сусретале различите цивилизације Хананаца, Филистеја, Феничане, Римљана, крсташа и Мамелука. Др Јаел Абади-Рајс (Dr. Yael Abadi-Reiss), директорка ископавања испред IAA, подвукла је значај капије, рекавши: Капија коју смо пронашли је једна од најранијих и најупечатљивијих капија икада откривених у Израилу. Она сведочи о моћи и снази града који је овде постојао пре више од 5.000 година. То такође показује да је Тел Аскелон био добро планиран и добро изграђен град који је имао централну власт која је могла да мобилише знатна средства за његову изградњу и одбрану. 
Ископавања су део опсежног пројекта чији је циљ очување и развој региона у археолошки парк. Овај амбициозни подухват великодушно финансира Фондација Леон Леви (Leon Levy Foundation) и окупља научнике и истраживаче са институција укључујући Универзитет Харвард (Harvard University, Бостон Колеџ (Boston College), Веатон Колеџ (Wheaton College) и Универзитет Трој (Troy University). Рад  IAA је далеко од завршетка; њихови будући планови укључују текућа ископавања и даља проучавања капије и њене околине. Са сваким откривеним слојем историје, локација нуди задивљујуће путовање у далеку прошлост, а капија, једном сачувана, биће непроцењиво наслеђе.
Насеље је настало током раног бронзаног периода, око 3.500 пре пре Хр. и трајало читав миленијум, све до 2.500 пре Хр. Опстанак насеља био је условљен не само монументалним капијама већ и обимним одбрандбеним зидом ширине 7-8м. Откриће капије у близини централног града Киријат Гата натерало је археологе да преиспитају када је урбанизација почела у региону, сада говорећи да је то вероватно било вековима раније него што се до сада веровало. Археолози су открили и неколико мањих артефаката, укључујући потпуно нетакнуту посуду од алабастера, бројне жогле и зделе црвене боје. Тренутна хипотеза је да је капија последица све осетнијег египатског присуства у региону, што је у складу са налазима грнчарије на локалитету су из старог Египта, или је истог стила, па је врло вероватно да су Египћани били ти који су на крају изазвали уништење локалитета. Пре новооткривене капије, најранија капија позната у Израелу била је млађа око 300 година и пронађена је у Тел Араду, у близини библијске Вирсавеје. 
Др Јицак Паз (Dr. Yitzhak Paz), археолог IАА специјализован за период раног Бронзаног доба каже да је Тел Ерани... био важан рани урбани центар у овој области у периоду раног Бронзаног доба. Локалитет Тел је био део великог и важног система насеља у југозападном делу земље у овом периоду. У оквиру овог система можемо идентификовати прве знаке процеса урбанизације... Новооткривена капија је важно откриће које утиче на датирање почетка процеса урбанизације у земљи.
Како се ова  локација налази у близини древног градског центра Аскелона, значај открића се вишеструко појачава. Аскелон, наиме,  једна од најстаријих и најзначајнијих морских лука у региону, донео је ризницу увида у своју историју раног Бронзаног доба, која датира око 3.500 год. пре Хр. Тел Ерани се налазио у обалској равници и вероватно је имао трговачке односе са унутрашњости и обалом. Археолози се слажу да представља релативно рани пример урбанизације, коју карактерише јавна архитектура, неки докази о економској специјализацији и трговини, и густа насељеност. На локацији, археолози су идентификовали керамику из раног бронзаног доба из мноштва области на обали и подножју, Негева и Јудејске пустиње.
Ископавања  локције Тел Ерани је почела су давних 1950-их, у организацији Одељења за антиквитете, Израелске управе за антиквитете (Department of Antiquities, the Israel Antiquities Authority), Универзитета Бен Гурион у Негеву (Ben Gurion University of the Negev) и пољског Универзитета у Кракову (University of Krakow), Пољска. Узорци скелета раније откривених на локацији помогли су археолозима да завире у каменац на древним зубима и да схвате какву су храну јели древни Хананци. Нова ископавања су обављена уочи владиних радова на постављању водоводне цеви у близини града Киријат Гат. Наиме, национални водопревозник Израела, Мекорот, има за циљ да обезбеди више воде за Киријат Гат, са посебним фокусом на задовољавање потреба за водом постојећих и планираних Интелових фабрика у тој области. Ови објекти захтевају значајне количине ултра-чисте воде за производњу компјутерских чипова, укључујући предстојећу инвестицију од 25 милијарди долара у фабрику за производњу чипова, која би требало да буде отворена 2027. Очекује се да ће изградња водовода почети у наредним месецима и завршити до 2024. године. Након завршетка ископавања, подручје је затрпано да би се заштитила капија. Конструкција од цигле од блата је посебно подложна ерозији и вандализму. Ипак, да би се капија заштитила одлучено је да водовод буде делимично измештен. Ели Ескусидо, директор IAA је истакао да „откриће најстарије градске капије познате у земљи, додаје још једно важно знање нашем археолошком знању. У сарадњи са Водоводом Мекорот одлучено је да се водоводна цев помери како би се сачувала древна капија.” Из компаније Мекорот саопштено је да би изградња водовода би требало да почне током 2023. год., а операције ће се наставити током 2024. Мекорот је навео да ће се позитивна сарадња са IAA наставити и на другим локацијама у Израелу.
 
Извори:
https://english.news.cn/20230815/d3cd220b33b8415abe04957670181559/c.html
https://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/city-wall-israel-0019118
https://www.timesofisrael.com/discovery-of-israels-oldest-gate-resets-clock-on-local-urbanization-by-centuries/
https://arkeonews.net/5500-year-old-city-gate-unearthed-in-israel-the-earliest-known-in-the-land-of-israel/
https://www.nativeplanet.com/news/discovery-of-5-500-year-old-ancient-gate-in-israel-dating-back-to-early-bronze-age-009023.html
https://www.haaretz.com/archaeology/2023-08-15/ty-article/archaeologists-unearth-earliest-monumental-city-gate-in-israel-from-5-500-years-ago/00000189-f837-de6e-a1ff-faff96060000
https://curlytales.com/israel-archaeologists-discovered-5500-year-old-gate-tagged-as-the-oldest-structure-ever-found/
https://www.brusselstimes.com/646424/archaeologists-discover-a-5500-year-old-door-in-israel
https://storiearcheostorie.com/2023/08/20/archaeonews-5500-year-old-city-gate-discovered-in-israel/
https://www.sci.news/archaeology/tell-erani-city-gate-12193.html

https://www.facebook.com/profile.php?id=100011235645774, Israel Antiquities Authority 

https://www.jpost.com/archaeology/article-754789?fbclid=IwAR17Nq7IGeBVbBAeKbJN5RtLXm5d1r74dXDsnL9YbaunMvbqNMl42Ya4Vl0

https://www.heritagedaily.com/2023/08/5500-year-old-gate-found-at-tell-erani/148278?fbclid=IwAR1p-f1bL5VXQsmtcuEnu85RQ3Lm1O89pyL39QZJRSqw7JmD6UPsvQouXPU
https://www.artnews.com/art-news/news/oldest-city-gate-tel-erani-israel-1234677071/?fbclid=IwAR0JJfethVLjxZi4yO5NozwbXFcMG-to-n4yVOsbLRTx6rtH0lfgB6FKudY
https://timesofindia.indiatimes.com/travel/travel-news/israel-5500-year-old-gate-dating-back-to-early-bronze-age-discovered/articleshow/102980219.cms
https://www.ndtv.com/world-news/5-500-year-old-gate-discovered-in-israel-offers-glimpse-into-ancient-urbanization-4301982
https://www.biblicalarchaeology.org/daily/ancient-cultures/ancient-israel/canaans-earliest-city-gate/?fbclid=IwAR1uEJgiPPPweQMkUj6n9dW_k3MesGQopyPsllS8Zwj315CkPPsU27pdvRk
https://www.i24news.tv/en/news/israel/archeology/1692089834-archaeologists-uncover-oldest-known-gate-in-israel-moving-back-clock-on-urbanization?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR2CkoEPrRjBFB0x5cTH8eRJatiq4Q4aZdfZxmo2wFC31czitdc-CSLp_ZE#Echobox=1692091369
https://www.israel21c.org/water-workers-unearth-israels-oldest-city-gate/?fbclid=IwAR2FAsfgkGwaod1oWahWB2ojEZrPeWaYRQv795wVz5FuktO8K-81FZl_SO0
https://www.artnews.com/art-news/news/oldest-city-gate-tel-erani-israel-1234677071/?fbclid=IwAR3hE_Ai9V2YIcjR9LwX3lXiWSrVLr22DbH343XCFvPJd3BxsiqO79qUfGw
  • БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР
  • Краљице Наталије 76
  • Београд