Bkc logo32x32

БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР

МЕНИ
  • Почетна
  • О нама
  • Блог
  • Архива
  • СРП
  • ENG

Bigbang 2 1

АРХЕОЛОШКИ "БИГ-БЕНГ"- девет миленијума старо насеље покрај Јерусалима

11 Март 2023

Насеље је откривено 2019. год. и од тада се интезивно ископава. Нова истраживања потврђују да је ово праисторијско насеље са почетка неолита највеће икада откривено у Израелу и на ширем подручју јужног Леванта. Налази се у близини савремног града Мотца (Motza) и представља величанствено откриће како због величине тако и због очувања материјалне културе, рекао је Јакоб Варди (Jacob Vardi), кодиректор ископавања испред Израилске управе за антиквитете (co-director of the excavations, Israel Antiquities Authority, IAA).

Истраживачи су открили трагове праисторијских верских обреда који показују да су становници насеља спроводили ритуале и одали почаст својим преминулим прецима. У насељу је можда живело и до 3000 становника, што га чини изузетно великим за период неолита. Данашњим речима, рекао је Варди, праисторијска Мотца би била упоредива са растом Јерусалима или Тел Авива — права метропола. Он истиче да је локација дала хиљаде алата и украса, укључујући врхове стрела, фигурице и накит и додаје да су становници пажљиво сахрањивали своје мртве на одређеним локацијама за сахрану и стављали у гробове: корисне или драгоцене предмете за које се верује да служе покојницима у загробном животу. Декорисали су места сахрањивања, са приносима, а такође смо пронашли статуете и фигурице, које указују да су имали неку врсту веровања, вере, ритуала. Пронашли смо, такође, одређене инсталације, посебне нише које су можда имале улогу у ритуалу.
Налази пружају доказе о софистицираном урбанистичком планирању и пољопривреди, што може натерати стручњаке да поново размисле о раној историји региона. Овај локалитет је око 3.500 година старији од првог документованог насеља у Јерусалиму. Током 16-месечног ископавања ископали су огромне структуре подељене добро планираним стазама које се користе за стамбене и јавне функције. У кратком видео снимку који је објавио IAA, археолошкиња Лорен Дејвис (LaurenDavis) хода уском стазом између остатака зграда - праисторијске уличице. Веома лични на оно што данас видимо у зградама, одвојеним уличицама између њих, каже она.Према археолозима, ова уличица је доказ напредног нивоа планирања насеља.
Усред слоја који датира пре 10.000 година, археолози су пронашли гробницу од пре 4.000 година. У овој гробници су две особе — ратници — који су сахрањени заједно са бодежом и главом копља, рекла је Дејвис додајући: Постоји и невероватан налаз, а то је цео магарац, припитомљен, који је закопан испред гробнице вероватно када су га запечатили. Магарац је очигледно требало да служи ратницима у будућем свету.
У неколико објеката пронађени су фрагменти гипса. У шупама се налазио велики број добро очуваних семена махунарки, нешто што су археолози назвали запањујуће с обзиром на то колико је времена прошло.
Овај налаз је доказ интензивног бављења пољопривредом. Штавише, из њега се може закључити да је неолитска револуција тада достигла свој врхунац: животињске кости пронађене на локалитету показују да су се становници насеља све више специјализовали за овчарство, док је употреба лова за преживљавање постепено опадала, каже Варди.
Ово је локалитет који ће драстично променити оно што знамо о ери неолита, рекао је Варди истичући да неки међународни научници већ почињу да схватају да ови проналасци захтевају ревизију њиховог рада: тврдња је била да су област Јудеје и области око Јерусалима празне – да је то велика празнина... Постојале су и тврдње да су у овом периоду неолитска друштва била у опадању и да су села постајала све мања. Али оно што смо пронашли у Мотци преокреће многе од ових претходних схватања. Он и др Хамуди Халајли (Dr. Hamoudi Khalaily) коодиректор IAA (co-director IAA) у саопштењу за штампу истичу: до сада се веровало да је област Јудеје празна и да локалитети те величине постоје само на другој обали реке Јордан, или на северном Леванту. Уместо ненасељеног подручја из тог периода, пронашли смо сложену локацију, где су постојала различита економска средства за живот, а све то само неколико десетина сантиметара испод површине. Друштво је било на врхунцу.
Откривени су комади накита, укључујући наруквице од камена и седефа, медаљони као и фигурице, локално израђене кремене секире, сечива српа, ножеве и стотине врхова стрела. Поред утилитарних алата, откривено је и неколико малих статуа, укључујући глинену фигурицу вола и камено лице. Други откривени предмети сугеришу да су становници уживали у трговини или контакту са спољним светом. Морске шкољке из Средоземног и Црвеног мора биле су међу открићима, као и опсидијан - врста вулканског стакла - из Анадолије. 
У древној, незабележеној прошлости, као и данас, локалитет се налази на обалама Нахал Сорека и других извора воде. Плодна долина се налази на древној стази која повезује регион Шефела (подножје) са Јерусалимом. Ови оптимални услови су централни разлог за дугорочно насељавање овог локалитета, од периода епипалеолита, пре око 20.000 година, до данас, наводи се у саопштењу IAA.
Хиљадама година пре изградње пирамида, оно што видимо у неолитском периоду је да се све више становништва окреће да живи у сталном насељу, рекао је Варди додајући: Они мање мигрирају и све више се баве пољопривредом.
Локалитет који је обима између 30 и 40ha био је дуго изван средишта пажње, али је план изградње регионалног аутопута усмерио погледе ка њему.Пројекат је покренула и финансирала NetiveiIsraelCompany (Компанија за националну транспортну инфраструктуру).Очекује се да ће радови на аутопуту ускоро почети, иако је израелска управа за антиквитете саопштила да се улажу напори да се документују налази пре почетка радова.
У припреми за ослобађање ископане површине, цела локација је документована коришћењем напредне 3Д технологије која ће омогућити дигитално истраживање сваког детаља. Важно је знати да су сачувани значајни проценти праисторијског локалитета око ископине.Поред тога, IAA планира да исприча причу о локацији на самој локацији помоћу приказа и илустрација. У Тел Моци, у близини овог ископавања, археолошки остаци се чувају за ширу јавност, а активности на конзервацији и приступачности се спроводе у Тел Бет Шемешу и Тел Јармуту, саопштила је IAA.
Свака архитектонска структура се документује кроз 3-Д моделирање. Када завршимо ископавање овде моћи ћемо да наставимо да истражујемо локацију у лабораторији, рекао је Варди додајући да је ово употреба технологије без преседана.
 
https://archeologyworldwide.com/9000-yr-old-site-near-jerusalem-is-the-big-bang-of-prehistory-settlement/?fbclid=IwAR2tmj88RNvzfzNCByn2NpE-djsT2V-LVH8unse2NoJIdLUvkHe0cDlUgnE
https://mysteriesrunsolved.com/2023/02/9000-year-old-site-near-jerusalem-is-the-big-bang-of-prehistory-settlement.html
https://edition.cnn.com/style/article/neolithic-settlement-jerusalem/index.html
https://www.timesofisrael.com/vast-and-developed-9000-year-old-settlement-uncovered-near-jerusalem/
https://heavenlytours.co.za/news/vast-developed-9000-year-old-settlement-found-near-jerusalem/ 
тагови: библија, свето-писмо, јерусалим, мотца, биг-бенг, насеље, праисторија, верски-обреди, ритуали, улице-зграде, семе-махунарки, библијски-културни-центар
  • БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР
  • Краљице Наталије 76
  • Београд