Bkc logo32x32

БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР

МЕНИ
  • Почетна
  • О нама
  • Блог
  • Архива
  • СРП
  • ENG

%d0%bd%d0%be%d1%98%d0%b5%d0%b2%d0%b0 %d1%98%d0%b0%d1%98%d0%b0

КОЛЕКЦИЈА 7,5 МИЛЕНИЈУМА СТАРИХ НОЈЕВИХ ЈАЈА ПРОНАЂЕНА У ОСТАЦИМА ПРАИСТОРИЈСКОГ НОМАДСКОГ ЛОГОРА НА ТЕРИТОРИЈИ ИЗРАЕЛА

24 Фебруар 2023

Колекција од осам нојевих јаја старости између 4 и 7,5 миленијума откривена у близини древног огњишта у јужном Израелу. Огњиште је део кампа праисторијских номада који су иза себе осим заиста посебне колекције нојевих јаја оставили спаљено камење, кремен, камено оруђе и уломке грнчарије. Предмети су изутетно добро очувани иако су згњечени. Очувању материјала вероватно је допринело што је номадски логор смештен у окружењу пустињских дина Негева, оријентисан ка пољопривредним пољима Be’er Milka које користи пољопривредна заједница Мошав у јужном израелском региону Рамат Ха Негев.

Лорен Дејвис (Lauren Davis), директорка ископавања Израелске управе за старине (Israel Antiquities Authority, IAA), рекла је да су налази били распрострањени на земљишту од 200м2 које су обрађивали пустињски номади пре око 7.000 година. То што су јаја откривена поред ватре са камењем, кремен-сечивима, алатима за сечење и уломцима грнчарије, указује да су највероватније била кувана. Истраживач је објаснио да су овакви кампови брзо прекривени динама, а затим поново изложени покретном песку током хиљада година. Ово објашњење на неки начин објашњава изузетну очуваност јаја, за које је Дејвис рекла да нуди нове увиде у животе пустињских номада.

Овакво схватање потврђује то што је једно од јаја постављено непосредно у ватру. Археолози верују да су јаја намерно сакупљена као храна. Ели Ескузидо (Eli Escuzido), директор IAA је истакао да је збирка нојевих јаја из Бе'ер Милке ретко и фасцинантно откриће. Чини се да су јаја преживела јер су била толико дуго прекривена пешчаним динама и због релативно суве климе овог подручја. Налази ће ићи директно из ископавања у нову аналитичку лабораторију у Националном кампусу Џеј и Џини Шотенштајн за археологију Израела, где ће бити подвргнути даљем посматрању и истраживању.
Дејвис је напоменула да ће даљи преглед у лабораторији пружити више информација о старости и употреби јаја. Она је рекла да је узбуђена због истраживања након ископавања и потенцијалних увида које цела јаја могу пружити и сматра да је свака љуска јајета вредна. Рекла је да се радује лабораторијским истраживањима, јер најбоље тек долази...Након ископавања, реконструисаћемо јаја, баш као слагалицу. Цело јаје нам може рећи врсту и тачно за шта је коришћено. Што се мене тиче, свака љуска јајета је злата вредна!
IAA указује да су дивљи нојеви лутали Израелом све до 19. в. У ствари, посматрање нојева како слободно лутају пустињом Негев била је примарна мисија Израелске управе за заштиту природе и националних паркова (Israel Nature & National Parks Protection Authority's, INNPPA) почетком 2000-их. Међутим, неколико недеља након што су две групе дивљих птица пуштене у околину, кости четири ноја и остаци друге групе пронађени су у планинама Еилат. Покушај да се дивљи нојеви врате у природу само је допринео исхрани паса луталица или вукова који живе у јужној Арави.
Др Амир Горзалчани (Dr. Amir Gorzalczany) подсетио је да једно нојево јаје има нутритивну вредност од око 25 нормалних кокошјих јаја.
Пошто је ових осам јаја пронађено на археолошким налазиштима пре 4.000 до 7.000 година, Дејвис је закључила да њихова вредност није била повезана само са исхраном. Вероватно су осим исхране била коришћена и у погребним обредима, као луксузни предмети и кантине за воду. Током Бронзаног и Гвозденог доба (3-1. миленујум пре Хр.) у Месопотамији, Леванту и широј области Медитерана, нојева јаја су фарбана, гравирана, украшавана слоновачом, племенитим металима и фајансом, а затим су се продавала као луксузни предмети. Понекад постоје докази о украшавању и урезивању нојевих јаја, показујући њихову употребу као украсних предмета.
Археолози су приметили да поред нојевих јаја постоји изразит недостатак древних костију ноја што сугерише да су људи избегавали борбу са нојевима задовољни сакупљањем њихових јаја. Постоје и друге могућности које би могле објаснити недостатак костију. Може се десити да су људи огромну птицу сматрали светом, па су стога користили њено хранљиво јаје само као исхрану. Такође, могуће да су људи можда схватили да мртву птицу можете јести само једном, али враћањем у гнезда проток јаја би се могао одржати тако да из сезоне у сезону "уберете јаја".
 
Извори:
https://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/ostrich-eggs-0017796?fbclid=IwAR15sGYB0Asi3KTevbzpUFOINAdlXgjyOvW2qllnJ7DvXnYCHtDKWVwz5Y4
https://www.jpost.com/archaeology/article-728309?fbclid=IwAR3ekZ3l63JqXXDmt8fXs7pgS5NDzmHK1KPSeiA59ZMbMhvQf_QEdGcrZvU
https://www.bbc.com/serbian/lat/svet-64250956?fbclid=IwAR3TOEwzUuIsvdKzWrTJ6gf0VOyTbZWgk25_yudcDh162GAex43PNiwZ2ao
https://edition.cnn.com/2023/01/13/middleeast/ostrich-eggs-discovery-israel-scn-scli-intl/index.html
https://propakistani.pk/2023/01/16/archeologists-discover-7500-year-old-ostrich-egg-in-israel/
https://deleciousfood.com/a-7500-year-old-ostrich-egg-was-found-near-an-ancient-camp-in-israel/
https://www.timesofisrael.com/8-ostrich-eggs-over-4000-years-old-found-near-excavated-firepit-in-south/
https://www.israel21c.org/ancient-ostrich-eggs-uncovered-in-israeli-desert/
https://www1.cbn.com/cbnnews/israel/2023/january/breakfast-dig-archaeologists-find-4-000-year-old-ostrich-eggs-in-israels-negev-desert
https://ozarab.media/ostrich-eggs-up-to-7500-years-old-found-next-to-ancient-fire-pit-in-israel/
тагови: библија, свето-писмо, стари-завет, праисторија, номадски-логор, нојева-јаја, украшавање-ноевих-јаја, нутритивна-вредност, кремен-сечива, погребни-обреди, библијски-културни-центар
  • БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР
  • Краљице Наталије 76
  • Београд