Bkc logo32x32

БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР

МЕНИ
  • Почетна
  • О нама
  • Блог
  • Архива
  • СРП
  • ENG

Kapija

НАЈРАНИЈА ГРАДСКА КАПИЈА ХАНАНА -капија из бронзаног доба откривена у Тел Еранију

27 Јануар 2025

Током ископавања локалитета које је извршила Израелска управа за старине (Israel Antiquities Authority, IAA) откривени су остаци градске капије из раног бронзаног доба. Остаци указују на то да је капија била импресивно масивна грађевина од камена уграђена у градски зид од опека. Капија Тел Ерани, која датира око 3300. год. пре Хр., сада је најстарија икада пронађена у Израелу, што је чини неколико стотина година старијом од капије из Тел Арада, још једног града из раног бронзаног доба.

Врата узвисите врхове своје
узвидите се врата вечна
да прође цар славе.
Псалам 24:7
 
Током ископавања локалитета које је извршила Израелска управа за старине (Israel Antiquities Authority, IAA) откривени су остаци градске капије из раног бронзаног доба.  Остаци указују на то да је  капија била импресивно масивна грађевина од камена уграђена у  градски зид од опека. Капија Тел Ерани, која датира око 3300. год. пре Хр., сада је најстарија икада пронађена у Израелу, што је чини неколико стотина година старијом од капије из Тел Арада, још једног града из раног бронзаног доба.
Очувана до висине од скоро 1,5м, древна градска капија се састоји од две куле од опеке које окружују каменом обложен пролаз у град. Ово је први пут да је откривена тако велика капија која датира из ране бронзане IБ, рекла је Емили Бишоф (Emily Bischoff), директорка ископавања додавши: „да би се подигла капија и зидови утврђења, требало је донети камење из даљине, направити опеке и изградити зидове утврђења. То није постигао један човек или неколико појединаца. Фортификацијски систем је доказ друштвене организације која представља почетак урбанизације.
Тел Ерани, који се налази на приобалној равници, је вишепериодно археолошко налазиште са дугом и разноликом историјом, укључујући везе са древним Филистејцима. Разни археолози су проучавали ово подручје током година и идентификовали га са бројним различитим библијским градовима. Насељен је у бронзаном добу када је град утврђен.
На основу керамике из бронзаног доба пронађене на локалитету, археолози знају да је Тел Ерани трговао са другим областима у региону, као што су Негев и Јудејска пустиња. Град је био позициониран на главним трговачким путевима између Египта и северног дела Плодног полумесеца – области која покрива Египат, Левант и Месопотамију. Оснивање града претходило је другим великим хананским градовима који су изграђени током периода ране бронзе II, као што су Арад на југу, а на северу Ветсан и Дан.
Грађевине у Тел Еранију у то време биле су велике и сложене, вероватно су биле високе на два спрата и биле су грађене од дебелих зидова од цигле. Куће су имале централно двориште уз које су биле припојене собе различитих величина. Према проценама, на подручју града опасаног зидинама живело је око 3.000-5.000 становника.
Докази о урбаном животу пронађени током ископавања у Тел Ерани укључују јавне структуре, планирање насеља са улицама и одбрамбеним зидовима, могући систем одводњавања и знакове друштвене стратификације који указују на различите животне услове на основу социјалног статуса појединаца.

Новопронађена капија је важно откриће које ће утицати на раније одржане датуме почетка процеса урбанизације у земљи. Пре овог открића, стручњаци су веровали да је урбанизација у овом региону почела 300 година касније, пре око 5.200 година, што се поклапа са старошћу раније познате најстарије капије у Израелу, која је припадала добро очуваном, утврђеном граду Тел Арад, који се налази у близини Вирсавеје.
Обимна ископавања која је спровела Израелска управа за антиквитете током последњих година довела су до датирања почетка урбанизације на крај четвртог миленијума пре нове ере, објаснио је др Паз додавши али ископавања спроведена у Тел Еранију сада су показала да овај процес је почео још раније, у последњој трећини 4. миленијума пре Хр.

Новооткривена капија се директно повезује са градским системом утврђења од опека, који је био широк 6,7м. Зид је откривен у ранијим ископавањима које су спроводили археолози, Универзитета Бен-Гурион (Ben-Gurion University) и Универзитета у Кракову (University of Krakow). Оно што је заиста привукло пажњу археолога је напредна метода градње са употребом масивног камења, што је одступање од традиционалне опеке која се обично користила за градњу у то време.  Иако су опеке од коришћене за већину конструкције направљене области, монолитно камење капије донето је са извесне удаљености, можда чак и до Лахиша, који се налази скоро 13км источно.
Тачан разлог за изградњу овакве масивне капије није познат истиче Мартин-Давид Пастернак (Martin-David Pasternak) из IАА додајући: вероватно су сви пролазници, трговци или непријатељи, који су желели да уђу у град, морали да прођу кроз ову импресивну капију. Капија не само да је бранила насеље, већ је преносила и поруку да се улази у важно снажно насеље које је добро организовано политички, социјално и економски.

Почетак урбанизма
Смештен у јужној обалској равници, петнаестак километара источно од приморског града Ашкелона, Тел Ерани је почео да се интензивно насељава у периоду халколита (око 4500–3500. пре Хр.) и касније, у раном бронзаном добу (око 3500–2000. пре Хр.), ће доћи под контролу растућег египатског царства. Значајни напори за утврђивање највероватније су почели када је Египат почео да обзнањује своје присуство у региону, пошто је процес који би довео до уједињења Доњег и Горњег Египта започео под царем Нармером. Крајем раног бронзаног доба, сами Египћани су стигли овде, населили тел и поново искористили капију, рекао је Пастернак.
Археолози су открили доказе о Египту међу другим мањим пронађеним артефактима, укључујући потпуно нетакнуту посуду од алабастра, бројне жонглере и здјеле црвене боје. Последњи стилови грнчарије откривени на локалитету су египатског стила, што потврђује њихово присуство у овој области у овом тренутку.
Достигавши величину од 37 хектара, локалитет Тел Ерани био је важан рани урбани центар. Локалитет је био део великог и важног система насеља у југозападном делу земље у овом периоду, рекао је Јицак Паз (Yitzhak Paz), стручњак IАА за рано бронзано доба истакавши: унутар овог система можемо идентификовати прве знаке процеса урбанизације, укључујући планирање насеља, друштвену стратификацију и јавну изградњу. Ова нова капија сада омогућава истраживачима да потисну почетак тог процеса урбанизације стотинама година.
Ово место пружа драгоцен увид у развој утврђења у Ханану са зидовима који би на крају довели до земље испуњене великим и утврђеним градовима до неба (Пнз 1:28) у време израилских освајања. Проучавање градских капија такође помаже да се разуме важна улога коју оне играју у многим библијским извештајима.
Структура је откривена током ископавања у близини индустријске зоне Киријат Гата у припреми за нову инсталацију водовода за снабдевање водом фабрике Интел у региону. Планови су промењени и компанија се сложила да премести цев на другу локацију како би сачувала историјско откриће.

На локацији су откривени важни артефакти откривени на врху брда укључујући 13 печата утиснутих на тегле са хебрејским словима LMLK (“L’melekh”), што значи „припада краљу“. Неки од печата су на дну имали име града Мамшит (тип „М2Д“), са 4 јеврејска слова Мем-Мем-Схин-Тау. Већина научника верује да ови отисци печата датирају из 8.-7. в. пре Хр. што је време владавине јудејског цара Језекије. Налаз печата имплицира да се у у то време у Тел Еранију налазио јудејски управни град.
Локација Тел Ерани доприноси нашем знању о земљи Израел пре уласка Израелаца. Био је међу главним комерцијалним и економским центрима јужног Леванта, један од најранијих примера урбаног развоја Канаана. Након најновијег пажљивог ископавања, подручје је затрпано како би се осигурало дугорочно очување историјске капије, чувајући је од ерозије и вандализма. Откриће најстарије градске капије познате у земљи додаје још један важан део... нашем археолошком знању, закључио је директор IAA Ели Ескосидо (Eli Eskosido).

Функција древних капија и библијске везе 
Капије у античком свету биле су много више од улаза у градове и део система утврђења. Капије су биле седишта власти где би се старешине састајале, саветовале, доносиле пресуде и објављивале важне поруке (2Сам 15:2; ИНав 20:4; 2Дн 18:9; Јер 20:2; Нем 8:2-3). Откривање археологије капија у античким градовима потврђује да су оне биле много више од врата, биле су то велики комплекси (често са спољним и унутрашњим вратима) који су имали централну улогу у животу града. Ово нам помаже да боље разумемо одломке као што је Пост 19 где је речено да Авраамов братанац Лот седи на градским вратима Содоме. Лот није био само на периферији друштвеног живота у Содоми. Временом је постао део тог друштва у толикој мери да је седео међу градским старешинама, учествовао је у тамошњим дешавањима (Пост 19:1). 
 
Извори: 
https://www.biblicalarchaeology.org/daily/ancient-cultures/ancient-israel/canaans-earliest-city-gate/ 
https://www.patternsofevidence.com/2023/11/10/oldest-city-gate-unearthed-in-israel/ 
https://www.sci.news/archaeology/tell-erani-city-gate-12193.html 

тагови: библија, свето-писмо, стари-азвет, капија, ханан, најстарија-капија, бронзано-доба, урбанизација, тел-ерани, комерцијално-средиште, економско-средиште, библијски-културни-центар
  • БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР
  • Краљице Наталије 76
  • Београд