Bkc logo32x32

БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР

МЕНИ
  • Почетна
  • О нама
  • Блог
  • Архива
  • СРП
  • ENG

Otpad jerusalima

ДВА МИЛЕНИЈУМА ДРЕВНИ ОСТАЦИ У ОДВОДНОМ КАНАЛУ ОТКРИВАЈУ ПУЛС ЈЕРУСАЛИМА У ВРЕМЕ ЊЕГОВОГ РАЗОРЕЊА

25 Фебруар 2025

Ископавање којим је управљала Израелска управа за старине (Israel Antiquities Authority, IAA), под покровитељством Фондације Давидовог града, открива промену урбаног пулса Јерусалима у последњим деценијама пре уништења храма 70. год. хр. ере. Ископавања су открила канал који је био главна подземна артерија Јерусалима. Овај канал је пролазио испод и између објеката и шарених пијаца Јерусалима у подножју храмовне горе и целом дужином Давидовог града.

Комплетна стаклена бочица, коштице грожђа, две хиљаде година старе љуске јајета – као и комплетне керамичке лампе прекривене чађу откривене у ископавању одводног канала који пролази испод главне улице Јерусалима из периода другог храма.
Ископавање којим је управљала Израелска управа за старине (Israel Antiquities Authority, IAA), под покровитељством Фондације Давидовог града, открива промену урбаног пулса Јерусалима у последњим деценијама пре уништења храма 70. год. хр. ере. Ископавања су открила канал који је био главна подземна артерија Јерусалима. Овај канал је пролазио испод и између објеката и шарених пијаца Јерусалима у подножју храмовне горе и целом дужином Давидовог града.
У уста канала унети су остаци живота изнад главне улице Јерусалима; где су остали сачувани између зидина баш онакви какви су били у тренутку разарања града, објашњава др Ајала Зилберштајн (Dr. Ayala Zilberstein), директорка ископавања испред IAA  (Excavation Director on behalf of the IAA) додајући:  мали налази нам говоре велику причу, од процвата и сјаја Јерусалима када су његове улице врвеле од живота, до тренутака јењавања града током побуне против Римљана и његовог потпуног напуштања након храма и уништења града. Пошто је већина ових општинских канала редовно одржавана и чишћена, проналажење слојева муља у главном одводном каналу који га испуњава скоро до половине висине указује на постепено занемаривање градског одржавања. И заиста, управо ово занемаривање и напуштеност коме смо овде сведоци одговара причи о процесу разарања Јерусалима.
У горњим слојевима алувијалног тла истраживачи су открили остатке из дана разарања града, укључујући комплетне грнчарске светиљке које су датоване на крај периода другог храма. Чађ сачувана на њиховим ободима остаје као знак ватре која је некада горела у њима.
Пре неколико година, неколико метара јужно од места где су откривене уљанице,  римски мач који је још увек у кожним корицама откривен је у ископавању које је водио Ели Шукрон (Eli Shukron). Сада се испитује могућност да су, попут мача, и уљанице држане у рукама побуњеника који су нашли скровиште у овом каналу.
Како су копачи копали све дубље, били су изложени мноштву налаза који сведоче о сјају и богатству Јерусалима током периода другог храма; године током којих је град брујао бескрајном активношћу. Већ у пажљивом ручном ископавању које је извршио тим, предвођен Нисимом Мизрахијем (Nissim Mizrahi), пронађене су комплетне посуде, укључујући бочице парфема и скупих уља, углавном керамичке бочице; а поред њих деликатна стаклена бочица која је неким чудом сачувана готово без икаквих оштећења.
Прво испитивање склопова грнчарије и стаклених посуда, које су спровели др Јаел Горин-Росен и др Шуламит Терем (Dr. Yael Gorin-Rosen и Dr. Shulamit Terem), указало је на изузетно богату и разнолику концентрацију врста посуда, од којих су неке прилично ретке. Кроз овај велики избор лонаца и посуђа које се накупило у одводном каналу наилазимо на скоро комплетан сет посуђа становника Јерусалима. За разлику од ограниченог скупа посуда који се генерално налази приликом ископавања једне кухиње у домаћинству, скуп канала је извучен из многих кућама, и то из различитих улица у граду, представљајући нам на тај начин примере готово свих роба које су градски трговци имали у понуди, објашњава др Зилберштајн (Dr. Zilberstein).
У светлу археолошког потенцијала који је својствен нагомиланим слојевима канала, све вреће ископане прљавштине су сачуване, а затим послате у пројекат просијавања у Националном парку Емек Зурим (Emek Zurim National Park). Уз вађење новчића и шарених перли, главни допринос филтрације пројекта просијавања дошао је из неочекиваног правца, са открићима остатака хране која су помогла истраживачима да открију неке од тајни древне јеврејске кухиње: коштице (семенке), коштице житарица, рибљих костију, па чак и љуске јајета; све то баца светло на мени становника Јерусалима када је живот у граду био жив. Богатство органских налаза подстакло је низ различитих лабораторијских тестова за откривање остатака који нису видљиви голим оком. Чак иу прелиминарном испитивању које су спровели Витали Стерман и др Иотам Асхер (Vitali Sterman и Dr. Yotam Asher) из IAA било је могуће јасно уочити јаз између тих слојева од потпуно активног живота града, до недавно нагомиланих слојева. „Што се више приближавате слојевима из каснијих дана града – све је мање доказа о људским артефактима и почиње да се ствара слика пропадања виталности града“, додаје др Зилберштајн. Важни слојеви су узорковани иновативним методама у лабораторији IAА, у сарадњи са археологом др Ницаном Шаломом (Dr. Nitsan Shalom) са Јебрејског универзитета у Јерусалиму (Hebrew University in Jerusalem), и са проф. Елисаветом Боарето и др Јоханном Регев (Prof. Elisabetta Boaretto и Dr. Johanna Regev) са Веизман института (Weizmann Institute) ову древну прљавштину из сваког могућег научног угла.Директор IAА Ели Ескусидо (Eli Escusido) истиче да:
у овим данима, када реч 'уништење' постаје актуелнија него иначе, има велику вредност и важно је да се осврнемо на нашу прошлост, да се сетимо одакле смо дошли и кроз шта смо прошли, да се повежемо са нашом историјом, и тако стекли шири поглед на наш живот овде у Израелу. У склопу новог ископавања које се сада одвија у близини Западног зида и Давидовог града, велико богатство налаза открива нам величанствени град пун живота, који по својој природи наглашава величину разарања и подстиче наше разумевање онога што био изгубљен.
 
Извори:
https://www.biblicalarchaeology.org/daily/ancient-cultures/ancient-israel/second-temple-trash/
https://www.timesofisrael.com/detritus-from-ancient-jerusalem-drainage-channel-captures-moment-of-citys-destruction/
https://cityofdavid.org.il/en/drainage-channel/
https://new.embassies.gov.il/australia/en/news/new-finds-2000-year-old-drainage-channel-jerusalem
https://www.haaretz.com/archaeology/2024-08-13/ty-article/detritus-found-in-drainage-channel-captures-ancient-jerusalem-life-before-its-destruction/00000191-4b4c-d695-a7b5-df4da3140000
https://www.ynetnews.com/travel/article/rycqba00cc
тагови: свето-писмо, нови-завет, јерусалим, давидов-град, пулс-града, одводни-канал, керамика, керамичке-бочице, стаклена-бочица, римски-мач, уљанице, библијски-културни-центар
  • БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР
  • Краљице Наталије 76
  • Београд