Bkc logo32x32

БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР

МЕНИ
  • Почетна
  • О нама
  • Блог
  • Архива
  • СРП
  • ENG

000

ПАРФЕМ ДРЕВНИХ МЕСОПОТАМСКИХ ВЛАДАРА ИЗНОВА ШИРИ СВОЈ МИРИС

28 Јул 2022

Тапути се сматра настаријом познатом хемичарком и првом женом која је иза себе оставила опис и рецепт припремања древног парфема који је можда користио неки од древних месопотамских царева. Можда је по њеној рецептури и вековима касније прављен парфем који се користио на дворовима царева који су били у дипломатским или вазалним односима са господарима Месопотамије, међу њима и оним из Самарија (Израила) и Јудеје (Јерусалима). Библијски писци често спомињу уља помазања, као и употреби ароматичних уља, али ово је јединствени искорак у правцу реконстриисања њиховог мириса и начина справљања. Да ствар буде занимљивија, таблице на којима је записан овај древни рецепт и процес производње пронађене су у Харану, древном граду у који је породица библијског праоца Авраама дошла из Ура Халдејског и у којем је оставио своје сроднике кренувши пут Обећане земље, Ханана.

Тим од 15 стручњака, међу којима су били и академици,  спровео је студије како би открио мирис стар 3.200 година. Студија, која је реализована у сарадњи Академије мириса (Scent Academy) и Удружења за културу мириса (Scent Culture Association), расветлила је тај период захваљујући Тапутиним кунеатичним формулама и проивела древни парфем у лабораторијском окружењу.
Специјалисткиња за мирисе Бихтер Туркан Ергул (Bihter Türkan Ergül ) да је могућност да осети тај мирис било право историјско путовање те да су успели да пронађемо одговоре на питања као што су: како је направила мирис, како је спровела процес дестилације и како је дошла до течних мирисних супстанци.
Она је додала да је тим непрестано радио три годинена оживљавању мириса са стручњаком за древне парфеме, керамику и стакло Кенкер Атилом (Cenker Atila) и шефом ископавања продавнице древне парфимерије у Харану, Мехметом Оналом (Mehmet Önal) са Унивезитета Озјегин (Ozyegin University). Као Удружење за културу мириса, прилагођавамо формуле које смо добили на овом путовању како бисмо одржали у животу традицију мириса која је живела на овим просторима. Желим да мирисне културе ових земаља поново оставе свој траг у свету. Живимо у овим земљама које имају културу мириса стару 8.000 година. Главни разлог зашто је Месопотамија богата мирисном културом су плодне земље. Да бисмо их заштитили и поново проширили, повећали њихову популарност и употребу, спроводимо многе активности... рекла је Ергул додавши: Када погледамо цивилизације попут Асирије, Месопотамије, Хетита, Селџука и Османлија, схватамо да је Турска ʼцивилизација мириса.ʼ Радили смо на томе три године и открили смо Тапути.
003.jpg 204.98 KB

До сада су пронађене стотине таблица које говоре о производњи мириса. Само неколицина је преведена, а рад на осталима се наставља. На овим глиненим плочицама записане су информације које откривају да је Тапути водила своје забелешке  о пуном месецу и да је процес спремања парфема повезивала са консталацијом звезда. Другим речима, не само да видимо формулу за справљање мириса, већ и начин на који је мирис направљен, истакла је Ергул наглашавајући: наведени су и најситнији детаљи пројекта израде. Укупно 27 страница се појавило са две таблице. То укључује и странице које су пратиле и тумачиле преводе.Овде се помињу и лимунска трава, миро, ружа, ботаничке биљке... Након што овај пројекат буде завршен, остаће нам 11 глинених плоча.
001.jpg 331.25 KB

Наводећи да Тапути у производњи парфема користи многе врсте цвећа, смоле дрвећа, зачине, биљке и супстанце као што је рен, каламус, циперус, смирна, и балзаме стручњак за древне парфеме Кенкер Атила је рекао: постоје две таблице на свету на којима је исписано име 'Тапути'. Једна од њих се налази у музеју Лувр у Паризу, а друга у Женском Музеју (Girl Museum) у Немачкој. Он је додап да постоје два важна проблема са којима су се сусрели у преводу таблица: Један од њих је да су таблице оштећене и неки важни делови су тиме изгубљени. Друга потешкоћа је да неке биљке и посуде које су коришћене пре 3.200 година раде. Данас за њих не постоји тачан еквивалент. На пример, не знамо тачно шта је 'хирсу посуда'. Међутим, пошто се користила у процесу дестилације парфема, највероватније да је то била велика посуда налик на лонац. То што не знамо тренутна имена неких зачина и цвећа који се користе у производњи парфема је важан проблем.
002.jpg 19.88 KB

Археолози су пронашли Тапутино име исписано на пару клинастих плоча пронађених током ископавања у јужној Турској, која је била део вавилонске Месопотамије у 2. миленијуму пре Хр. Плоче су јој дале пуно име као Тапути-Белатекалим, при чему Белатекалим значи женска надзорница палате. Плочице су датоване у 1200. год. пре Хр., а на њиховим натписима Тапути је описан као регистровани хемичар и стручни произвођач финих месопотамских парфема, што су титуле без преседана за жену која је живела тако далеко у прошлости. Мешала је своје разне садржаје са водом или другим растварачима, дестиловала их, а затим би филтрирала свој течни производ много пута како би створила чистију и пријатнију мирисну формулу месопотамског парфема. Као део њене методологије, открива Ергул, Тапути би радила под пуним месецом док би тражила заједницу са звездама на ноћном небу. Брижљиво је бележила како и када је употребљавала ватру и воду, али и колико су дуго састојци одмарали.
004 (1).jpg 11.57 KB

Езотерични аспект њених активности производње парфема у Месопотамији био је једна од многих тајни откривених током превода две таблете које су говориле о Тапутином иновативном modus operandi. Циљ истраживања је васкрсење древног мириса. Циљеви су делимично остварени. Научници су до сада успели да опонашају поступак описан на једној, а истраживачи се надају да ће успети да васкрсну још више мириса у годинама које долазе. То ће пружити директан доказ Тапутиног истинског сјаја као прве забележене жене која производи парфеме на свету. Напори на превођењу и тумачењу дела легендарне Тапути се, стога, настављају.

Извори:
https://www.dailysabah.com/arts/3200-year-old-fragrance-formula-by-mesopotamian-perfumer-unveiled/news
HTTPS://WWW.ANCIENT-ORIGINS.NET/NEWS-HISTORY-ARCHAEOLOGY/MESOPOTAMIAN-PERFUME-0017057
HTTPS://WWW.HURRIYETDAILYNEWS.COM/ANCIENT-SCENT-FORMULA-REVEALED-175597
HTTPS://NATIONALGEOGRAPHIC.RS/ISTORIJA-I-KULTURA/ZANIMLJIVOSTI/A39621/NAUCNICI-STVORILI-PARFEM-PO-UZORU-NA-TAPUTIN-ZA-KRALJA-MESOPOTAMIJE.HTML?UTM_SOURCE=FACEBOOK&UTM_MEDIUM=TI&FBCLID=IWAR1AZRLWMDKMHFRVFLV1VF5X88ODAYAY8ANJ2LWEMC2UAAOBGWVZFRTLPOI

тагови: библија, свето-писмо, стари-завет, парфем, мириси, месопотамија, харан, дестилација, тапути, библијски-културни-центар
  • БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР
  • Краљице Наталије 76
  • Београд