Bkc logo32x32

БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР

МЕНИ
  • Почетна
  • О нама
  • Блог
  • Архива
  • СРП
  • ENG

Davidova kula 001

ДАВИДОВА КУЛА: РАЗОТКРИВАЊЕ МИСТЕРИЈА ДРЕВНЕ ЦИТАДЕЛЕ

10 Новембар 2021

Научници и археолози су у својим ископавањима досегли довољну дубину дошавши до самих темеља грађевинске структуре познате као Давидова кула. Овим се, коначно, досегла могућност откривања тајни њене изградње и датирања.

Зид куле се датира у средњи век, премда и даље није сигурно неко прецизније одређење, према схватању Ноам Силверберга (Noam Silverberg) директора истраживања које спроводи Израeлска управа за старине (Israel Antiquities Authority) који подсећа да се некад веровало да су кулу у потпуности саградили крсташи, док је данас општеприхваћени да су то били Мамелуци, барем делимично. 
Ископавање је пратило рад на изградњи новог павиљона Музеја Давидова кула, чија је церемонија полагања камена темељца одржана у недељу. Структура – која би требало да буде отворена у новембру 2022. – достићи ће око 17 метара испод нивоа цитаделе и у њој ће се налазити нови улаз у музеј, галерија уметничких изложби, кафић и канцеларије. 
Археолози су успели да прикупе узорке органског материјала - посебно угља - заробљених унутар малтера који је коришћен за изградњу зида. Узорци се анализирају на Научном институту Вајцман  (Weizmann Institute of Science) у циљу трагања за одговорима не само у вези ове специфичне области, већ и за многе друге у тзв. "старом граду" које имају сличан малтер. Откривено је много у вези других ископавања и њиховог напретка.  Данас можемо да замислимо отоманског стражара који током зимске ноћи, летњег дана или пролећног сванућа шета зидинама овог коплекса и испушта лулу за дуван који је пушио, лулу која је вековима доцније пронађена заједно са фрагментима грнчарије који се датирају у време библијског цара Језекије (8. в. пре Хр). 
Пројекат обнове музеја, стога, треба да укључити нову сталну поставку која представља историју Јерусалима кроз миленијумске артефакте, као и пионирску технологију. 
У међувремену, грађевински радови Јафа капије већ нуде неке јединствене могућности да се копа по археолошким мистеријама града. 
У Израелу, по закону, сваком развојном пројекту мора претходити  археолошко ископавањима. У Јерусалиму, а посебно у области која је толико богата историјом, као што је земљиште у близини Старог града, прилика за копање је веома јединствена, рекао је Силверберг. 
У протеклих годину и по дана имали смо прилику да се спустимо испод савременог нивоа и да откријемо многе археолошке елементе, рекао је он додавши да је ово једна од оних  прилика која се дешава једном у генерацији. 
Ову област је 1920-тих ископавао британски археолог Седрик Норман Џонс (Cedric Norman Johns). Он је водио дневник и документовао неке од својих налаза на сликама. Материјал је помогао и археолозима и архитектама да планирају посао. 
Ипак, откривено је много нових елемената, укључујући артефакте, камен са арапским натписом и датумом – 1212 – и средњовековни нужник. 
У пројектовању нове зграде, очување пејзажа овог подручја је био главни приоритет, каже архитекта Етан Кимел (Etan Kimmel) из компаније Kimmel Eshkolot Architects која је задужена за пројекат 
Да би се направио музејски коплекс са наведеним елементима који ће комбиновати древност и модерност, и који ће се уклопи у окружење било је потребно пет година планирања. Резултат је веома савремена структура која ће дочекати посетиоце који долазе из области Мамиле, а истовремено се уклопити у окружење, попут поезије између старог и новог, приметио је. Како је градња почела, архитекте су морале да се стално консултују са археолозима. 
На тако осетљивом месту, не можете тек тако смислити велико инжењерско решење, а да не узмете у обзир шта је закопано испод, рекао је Кимел додавши да су готово сваког дана били принуђени да мењају планове у светлу археолошких потреба и открићана терену. 
Улазни павиљон од челика, камена и стакла требало би да буде спреман за око годину дана, одмах након што Музеј Давидове куле такође отвори своју нову сталну поставку. 
После више од три деценије, дошло је време за обнову, рекла је Ејлат Либер (Eilat Lieber), директорка и главна кустоскиња музеја. За нас је било важно не само да реновирамо простор, већ и да додамо инфраструктуру неопходну за ангажовање нових генерација. Пандемија нам је поставила многе изазове, али нам је с друге стране омогућила да убрзамо рад. Сада желимо да будемо спремни да дочекамо туристе, за које смо сигурни да ће се ускоро вратити. 
Извор: 
https://www.jpost.com/archaeology/tower-of-david-exposing-the-citadels-secrets-684099?draft=1&fbclid=IwAR2f2aSnW6-qkhtpRgse9ccfqDquddlRJMsjvc_Run2bnzyeVfpfquQbyZs 

тагови: давид, археологија, кула, јерусалим, ископавања, модерно-и-древно, библија, стари-завет, нови-завет, језекија
  • БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР
  • Краљице Наталије 76
  • Београд