Bkc logo32x32

БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР

МЕНИ
  • Почетна
  • О нама
  • Блог
  • Архива
  • СРП
  • ENG

Top three reports

АВГУСТ 2021: ТРИ НАЈЗНАЧАЈНИЈА ОТКРИЋА БИБЛИЈСКЕ АРХЕОЛОГИЈЕ

26 Октобар 2021

У августу 2021. год. открића у области библијске археологије сведоче нам о значајним библијским личностима и догађајима: вавилонском цару, филистејској борби и земљотресу из времена цара Озије. Представљамо следећа открића:


3. Натпис цара Набонида откривен у Саудијској Арабији
Саудијска комисија за туризам и националну баштину (The Saudi Commission for Tourism and National Heritage) недавно је објавила откриће натписа старог 2550 год. повезаног са именом нововавилонског цара Набонида. Гравура је исклесана на базалтном камену у Ал Хаиту у регији Хаил у северној Саудијској Арабији. Приказује цара Набонида који држи жезло заједно са сликама змије, цвета, стилизованог сунчевог диска са крилима и полумесеца. Испод слика налази се 26 редова клинастог текста што је најдужи клинасти натпис икада откривен у Саудијској Арабији. Још није у потпуности дешифрован нити објављен. Иако се Набонид не спомиње именом у Библији његов савладар и регент се спомиње у Светом писму под именом Валтасар. Он је био стварни цар Вавилона у тренутку када му је пророк Данило прочитао натпис на зиду оне ноћи када је град пао под Медијце и Персијанце (Дн 5). Због свог чина пророк је награђен „трећим местом у царству“ вероватно зато што је, формално, друго место заузимао Валтасар као регент свог оца који се повукао из Вавилона и посветио религијским медитацијама.

 
nabonidus-inscription.jpg 106.77 KB
2. Могуће место пробоја градских зидина древног филистејског Гата
Археолози који су ископавали у Тел ес-Сафи (библијски Гат) верују да су открили место на којем је Хазаел, арамејски краљ Сирије, пробио градске зидине. Библија бележи да тада изиђе цар сиријски Азаил, нападе Гат и освоји га (2Цар 12:17). Током година тим за ископавања у Гату открио је доказе о Азаиловом уништењу (око 830. пре Хр) на бројним местима широм филистејског града. Ове године, током ископавања у близини тзв. „Водених врата“, улаза који је коришћен за приступ локалном бунару и потоку, тим је открио да недостаје део зида. Водена врата, као и остатак града, била су снажно утврђена, са зидовима дебљим од три метра, изграђеним од опеке на масивниим каменим темељима. Поред капије недостају део зида у дужини од 10м. Археолози су приметили да се чини како је неко напорно радио на уклањању темеља и зида од опеке и верују да су управо овде, у најнижем делу града, Хазаел и његова војска пробили зидине Гата.
gath-water-gate-ariel-david.jpg 94.52 KB
 
1. Докази земљотреса u Јерусалиму (време цара Озије)
Археолози који су вршили ископавања у Јерусалиму, близу храмовне горе, открили су доказе о земљотресу који је погодио град у 8.в. пре Хр. (време тзв. првог храма). У јужном подручју комплекса откривена је зграда која је уништена али не у пожару већ као последица обрушавања камења са горњег дела зидина. Како у том периоду није било историјски познатог освајања Јерусалима директори ископавања Израелске управе за старине (Israel Antiquities Authority) Јое Узиел и Ортал Чалаф (Dr. Joe Uziel and Ortal Chalaf) верују да ови налази одговарају великом земљотресу који се догодио у време цара Озије (Ам 1:1 и Зхр 14:5). Археолошки докази о „Озијином земљотресу“ пронађени су на другим локацијама у Израилу, укључујући Хазор и Тел ес-Сафи/Гат, али ово је први пут да су археолози идентификовали доказе о земљотресу у Јерусалиму. Сличан слој уништења из 8. в. забележен је у урушеној згради 100 метара јужно од садашњег ископа, коју је ископао Игал Шилох (Yigal Shiloh) 1970-их, али тај налаз није био повезиван са  поменутим земљотресом. Докази ће бити представљени јавности у истраживачком чланку и конференцијском предавању.
destruction-matrix-8th-century-bc-jerusalem.jpg 306.08 KB
https://biblearchaeologyreport.com/2021/08/27/top-three-reports-in-biblical-archaeology-august-2021/ 
тагови: библија, стари-завет, археологија, библијска-археологија, саудијка-арабија, вавилонија, цар-набонид, натпис, филистеја, гат, голијад, место-пробоја, градске-зидине, јерусалим, охозија, земљотрес, охозијин-земљотрес, библијски-култуни-центар, свето-писмо
  • БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР
  • Краљице Наталије 76
  • Београд