Bkc logo32x32

БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР

МЕНИ
  • Почетна
  • О нама
  • Блог
  • Архива
  • СРП
  • ENG

%d0%9c%d0%b8%d1%82%d0%b0%d0%bd%d0%b8 %d0%bf%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0

ОБНОВА АРХЕОЛОГИЈЕ И МУЗЕЈА У ИРАКУ - повраћај артефаката, рестаруација, ископавања, суша и палата тајанственог краљевства

17 Март 2022

После скро две деценије ратних разарања и политичке нестабилности, археолошка истраживања се изнова покрећу у Ираку, на миленијумима старим налазиштима, а музеји се изнова отварају или пролазе кроз напоран процес рестаруације. Један од значајних археолошких пројеката у области је и ископавање древног вавилонског града Ларсе. Истовремено, елементарне непогоде, попут суше, откривају нове локалитете на којима се могу препознати значајна налазишта која нуде нова сазнања о древним и мало познате цивилизације и краљевства.

У новим археолошким истраживањима учествују како међународни археолошки тимови, тако и домаћи стручњаци. Савремени Ирак покрива већи део древне Месопотамије и, као такав, представља ризницу археологије. Регион се може похвалити градовима који датирају из сумерског периода (5-3. миленијум пре Хр), а једно од значајних средишта била је управо Ларса, регионална престонице у времену пре уздизања Хамурабија (1792–1750. пре Хр). Ларса се простирала на подручју од више од 500 хектара које је сада предмет истраживања међународног, европско-ирачког, тима археолога. Већ откривена величанствена палата и дестине плочица исписане акадским писмом.
Национални музеј Ирака у Багдаду је пре пола месеца изнова почео са радом, а његова поставка укључује миленијумима старе артифакте укључујући и оне који потичу из древног Калаха, односно палате коју је саградио Асурнасирпал II (вл. 883–859 пре Хр).  Ипак, садашња поставка музеја је знатно сиромашнија од раније, будући да је музеј опљачкан после америчке инвазије на Ирак, а само 1/3 артефаката је враћена у посед музеја. Ипак, уопштено Ирак  брзо враћа многе (само у 2021. год. је враћено 18.000 предмета, многи из приватних збирку у САД).
Археолози су објавили веома значајно и драматично откриће палате из брозаног доба. 
Истовремено, у многим регионима се тежи обнови политичке стабилности будући да су недавна непријатељства довела до губљења небројених културних локалитета и невероватних археолошких артефаката. Мосулски музеј ради на рестаруацији хиљаде предмета који су разбијени током владавине ИСИСа у оовј области. Помоћдобија од од Лувра и Смитсонијана. Претпоставља се да ће Музеј у Мосулу бити отворен за око пет година, али се сумња да ће објекти у целости бити обновљени будући да су неки неповратно оштећени, а да су други већ завршили пут на црном тржишту.
Ипак, недавни догађаји су и у овом региону омогућили значајна археолошка открића. Једно од таквих је палата откривена услед велике суше која је погодила Ирак, због које је ниво воде у једном од резервоара пао необично ниско. Верује се да су отркивени остаци древне палате коју је изградило Митани краљевство, а истраживачи се надају да ће даља ископавања омогућити увиде који ће употпунити наша сазнања о овој веома значајној, али мало познатој држави и друштву.
Срушена палата пронађена је у месту које је познато као Кемуне (Kemune) и које се налази на источној обали Тигра у области ирачког Курдистана. До отрића се дошло јер је водостај бране Мосул драстично опао због озбиљног недостатка падавина. Брана је изграђена 1980. год., а зграда је први пут идентификована 2010. год. Пораст водостаја ју је у међувремену изнова потопио у то време.
Прошлогодишња суша је изнова допринела да древни остаци изроне и појаве се на површини што је археологе навело да започну пројекат спасавања и снимања остатака. Страхује се да би они могли бити потпуно уништени или оштећени.
Пројектни тим чине немачки и локални курдски стручњаци у организацији Универзитета у Тибигену (University of Tübingen) и Археолошке организације Курдистана (Kurdistan Archaeology Organization). Пројектом руководе др Хасан Ахмед Касим (Dr. Hasan Ahmed Qasim) и др Ивана Пуљиз (Dr. Ivana Puljiz). У ранијој сарадњи овај двојац је омогућио ископавање града из бронзаног доба у северном Ираку и то током врхунца рата против тзв. Исламске државе.
Верује се да је палата стара и до 3.400 година, а археолози су били задивљени оним што је откривено. На основу прелиминарне истраге локације, процењује се да је првобитно била висока 22 метра. Изграђена је од опека од блата, материјала који је био у широкој употреби у изградњи свих грађевина зградама древног Оријента током бронзаног доба.
Неки од зидова су дебели преко 2м и цела зграда је била веома добро пројектована. Према извештају CNN Travel-а, касније је додат зид терасе од од истог материјала са циљем стабилизације зграде. То је допринело импозатној архитектури.
Палата је имала низ великих пространих просторија које су биле омалтерисане. Оно што је најважније од свега, тим је пронашао низ зидних слика или мурала који су обојени црвеном и плавом бојом и то указује на висок ниво софистицираности. Ово су вероватно биле обележја краљевских грађевина из бронзаног доба, али су обично биле уништене. Др Ивана Пуљиз истиче да је откриће зидних слика у Кемунеу је археолошка сензација.
Археолози су такође пронашли десет глинених плоча које садрже облик писања познат као клинасто писмо. Ово је био најчешћи облик писања у старој Месопотамији. Ове таблете су сада пребачене у Немачку где ће их стручњаци превести и транскрибовати.
Верује се да је палата Кемуне из времена Митани краљевства, које је доминирало великим деловима северне Месопотамије и Сирије у периоду 15-14. в. пре Хр. Митани су били хуритски народ који је постао регионална сила, углавном због своје стручности у ратовању кочијама.
О овој значајној цивилизацији зна се мало, упркос њеном историјском значају. Оно што је познато углавном потиче из списа њихових суседа (Асираца и Египћана) и нешто налаза из неких сиријских места. Дакле, пошто се мало зна о Митани, нико није сигуран у њихово порекло или где се налазила њихова престоница. Тренутно је у фокусу истраживање ове палате, али у наредном периоду научници ће вероватно бити усресређени на десет глинених плочица и њихово дешифровање. Уколико се у томе успе, могли би да дођемо до значајних сазнања увези са овим древним краљевством, његовој религији, администрацији, политици и историји. Откривено је неколико великих зграда и палата великог града за који се претпоставља да би могао да буде древни Захику — за који се верује да је био важан центар у царству Митани (око 1550–1350 пре Хр).
image.png 1.82 MB

Курдски археолог др Хасан Ахмед Касим (Dr. HasanAhmedQasim), председник Археолошке организације Курдистана (), и немачки археолози проф. Др Ивана Пуљиз (Prof. Dr. IvanaPuljiz)  са Универзитета у Фрајбургу (UniversityofFreiburg) и проф. др Петер Пфалзнер (Prof. Dr. PeterPfälzner) са Универзитета у Тибингену (UniversityofTübingen) започели су спасилачка ископавања током јануара-фебруару 2022. год. у сарадњи са Управом за антиквитете и наслеђе у Духоку (DirectorateofAntiquitiesandHeritageinDuhok).
Тим за спасилачка ископавања састављен је за неколико дана. Средства за рад су добијена у кратком року од Фондације Фриц Тисен (FritzThyssenFoundation). Тим ради под великим притиском јер је непознаница у ком тренутку ће ниво воде у резервоару порасти. За кратко време, истраживачи су успели да у великој мери мапирају град. Поред палате,откривено је још неколико великих зграда — масивно утврђење са зидом и кулама, монументална, вишеспратна зграда за складиштење и индустријски комплекс.
Огромна зграда магазина је од посебног значаја јер су у њој морале бити смештене огромне количине робе, вероватно донете из целог региона, каже Ивана Пуљиз. Хасан Касим закључује: Резултати ископавања показују да је локалитет био важан центар у царству Митани.
image.png 1.88 MB
Истраживачки тим је био запањен добро очуваним стањем зидова — понекад до висине од неколико метара — упркос чињеници да су зидови направљени од опеке од блата осушене на сунцу и да су били под водом више од 40 година. Ова добра очуваност је последица чињенице да је град страдао у земљотресу око 1350. год. пре Хр., током којег су урушени горњи делови зидова затрпали зграде.
Посебно је занимљиво откриће пет керамичких посуда које су садржале архиву од преко 100 клинастих плоча. Они датирају из средњег асирског периода, убрзо након што је земљотрес погодио град. Неке глинене плочице, које могу бити слова, чак су и даље у својим глиненим ковертама. Истраживачи се надају да ће ово откриће пружити важне информације о крају града из периода Митани и почетку асирске владавине у региону, а можда чак и о самом земљотресу који је довео до његове пропасти.Близу је чуда да су клинасте плоче направљене од непечене глине преживеле толико деценија под водом, каже Петер Фалцнер.
Да би се спречило даље оштећење важног места услед надолазеће воде, ископане зграде су у потпуности прекривене пластичним  покривачима који ће спречити ерозију и деградацију наредних година. Прекривене су и шљунчаним насипом. Ово је намењено заштити зидова од непечене глине и свих других налаза који су још увек скривени у рушевинама. Локација је сада поново потпуно потопљена, али су археолози спремни за нова истраживања када се вода изнова повуче. У међувремену, махнит рад је археолозима дао материјал за проучавање који би могао да расветли животе древних Митанија који су живели у некада великом граду.

Извор:
https://archaeology.news22.us/3400-year-old-palace-from-a-mysterious-civilization-revealed-by-drought/?fbclid=IwAR3909wlBE1yfOp7earU_7JL9xFziyuPivXzlqwSyy7PR2058UuuK5J0HFo
https://www.biblicalarchaeology.org/daily/archaeology-today/archaeology-in-iraq/?utm_campaign=coschedule&utm_source=facebook_page&utm_medium=Biblical%20Archaeology%20Review&utm_content=The%20Rebirth%20of%20Archaeology%20in%20Iraq&fbclid=IwAR3gQTlY0JlE7iGUgcRFe6r27qNJYbr1cmHry0c2edAykg0On-RcgeOgvLU
https://www.ancientpages.com/2022/05/30/large-3400-year-old-mittani-empire-era-city-emerges-from-the-tigris-river-in-iraq/?fbclid=IwAR1gJ6w3OBlMBQFn9uZEOUvYfP3BNdqeu-D1r-pf4ifQy-CEK32UyVI28h4
https://www.rts.rs/page/magazine/ci/story/2520/nauka/4835133/irak-skriveni-grad-klima-reka-tigar.html?fbclid=IwAR1HYFu9eo8OpmnZAP1tdqfZNZz_ULLTtQmxpKJhjCNwaeFUzaBIdOr5PaI
https://www.sciencealert.com/a-shrinking-reservoir-has-revealed-the-ruins-of-a-3-400-year-old-city?fbclid=IwAR3fixgm4zKtiXb5KiwwkMdIPPTHa6VT6z6EETbCMmMZssPQRPm3qRRKL4g

Више о Хуритима и њиховом Митани краљевству види: https://bkcentar.rs/sr/blog/mitani-zaboravljeno-kraljevstvo-drevnih-hurita?fbclid=IwAR3bJcAEYoq-J7A9h_PMf9vTuchzC6tk4iI_-H38z_BnZGqTGVHBtJNJPFw
тагови: библија, свето-писмо, стари-завет, хурити, митани-краљевство, палата, суша, мосул, северни-ирак, курдистан, багдад, археологија, библијска-археологија, музеји, артефакти, библијски-културни-центар
  • БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР
  • Краљице Наталије 76
  • Београд