Bkc logo32x32

БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР

МЕНИ
  • Почетна
  • О нама
  • Блог
  • Архива
  • СРП
  • ENG

Canaanite goddess 0011

РЕТКА КАМЕНА СКУЛПТУРА ХАНАНСКЕ БОГИЊЕ АНАТ ПРОНАЂЕНА У БЛИЗИНИ ГАЗЕ

02 Мај 2022

Скулптуру је пронашао земљорадник док је обрађивао своје поље у Кан Јоунису (Khan Younis). Проналазак се датира у средину 3. миленијума пре Хр. Према саопштењу Министарства туризма и антиквитета (Ministry of Tourism and Antiquities) у локалној влади Хамаса, артефакт је исклесан из кречњака. Дугачак је 22см и приказује Анат, богињу љубави, лепоте и рата у ханаанској митологији, истакао је Џамал ​​Абу Рида (Jamal Abu Rida), директор министарства додајући да је древна скулптура откривена у близини значајног копненог трговачког раскршћа неколико цивилизација.Он објашњава да је Газауска енклава на Средоземном мору која се може може се похвалити богатством антиквитета и археолошких налазишта јер је била главна копнена рута која је повезивала древне цивилизације у Египту, Леванту и Месопотамији. Абу Рида је искористио прилику да на конференцији за штампу на којој је представљен проналазак истакне политичку поенту указујући да је Палестина наследник древних хананских култура, те да је то историјска чињеница коју нико не може да фалсификује.

Арен Меир (Aren Meir) професор археологије на Универзитету Бар-Илан  (Bar-Ilan University), међутим, приметио је да лице статуе није налик ниједном другом које је видео. То отежава верификацију њеног порекла или старости упркос изјави палестинских званичника у којој је идентификована као хананска. Не препознајем статуу као нешто што сам раније видео. Не препознајем је и не знам шта је. Тешко је рећи из ког је периода, рекао је он додавши да треба имати на уму израелски и палестински археолози од археолошких налаза праве политички капитал, те да је покушај да се статуа на било који начин повеже са актуелном савременом политиком је ирелевантан. Једна статуа овде или тамо ништа не мења... Ако је права, веома је интересантан налаз, али то је отприлике то. То би могло бити нешто потпуно ново или је могло бити донето са неког другог места.
canaanitegoddess3.jpg 67.34 KB
Пронађена статуа има добро очувано лице богиње која носи круну од змије. Сматра се да је змијска круна симбол снаге и непобедивости које се повезују са древни хананским божанствима. Проналазач је истакао да је одмах схватио да је проналазак вредан, али да није наслутио његову древност. Он такође истиче да је поносан на постојање тако значајних старина, које сежу у време древног Ханана, на подручју савремене Палестине. Статуа је изложена у Каср ал-Баши, историјској згради која сада служи као један од ретких музеја у Гази.
Историја је свуда у Гази.

Газа је невероватно складиште древних реликвија и археолошких локалитета које су слој по слој градиле цивилизације које се протежу око пет миленијума од бронзаног доба. Међутим, политички и демографски услови у региону угрожавају постојање ових древних остатака.Антиквитети откривени у овој области често нестају (као што је нестала статуа грчког бога Аполона откривена 2013. год.), а приоритет се даје развојним пројектима који подразумевају савремену урабанизацију којом се обезбеђује животни простор за 2,3 милиона становника, а неретко на подручјима археолошких локалитета. Тако је Хамас 2017. год. уништио велике делове ретког хананског насеља Тел ал-Саканда би направио место за изградњу станова. Вишедеценијски сукоби су узели тежак данак у вековима историје у Појасу Газе. Археолошко благо је понекад директно оштећено у непријатељствима у региону. Такође, од западних земаља и организација стиже мало средстава за мере очувања пошто Израел и многе западне земље сматрају Хамас терористичком организацијом. У међувремену, обични становници Газе су превише заокупљени послом живота у изузетно тешким условима да би се трудили око рушевина и антиквитета.
canaanitegoddess4.jpg 177.22 KB
Па ипак, у јануару ове године, Хамас је открио византијске цркве из 5. в. и то након вишегодишњих напора на рестаурацији вршеној уз подршку страних донатора.У фебруару су радници на градилишту у северној Гази открили 31 гробницу из римског доба која датира у 1. в. хр. ере. Оваква древна места потенцијално би могла бити привлачна за стране посетиоце, али Палестина практично нема туристичку индустрију. То је добрим делом последица чињенице да Израел и Египат ограничавају проток људи из ове изоловане и осиромашене енклаве истичући безбедноси ризик који постоји у региону. Међутим, с времена на време се појаве древна блага попут главе хананске богиње Анат да их подсети на њихову прошлост. 
Са плодног пољопривредног земљишта дуж источне медитеранске обале, култ богиње Анат се ширио по Леванту до средине трећег миленијума пре нове ере, а обожавали су је Хананци, Амореји, Египћани, Либијци и Јевреји. Обожавана је у Ханану, Египту, Месопотамији, Кипру... Међутим, њени атрибути су се веома разликовали у различитим културама и времену. Митови повезани са њом су веома разнолики. Приказана као млада и лепа девојка, а јунаштво у борбама јој је донело наклоност Рамзеса II (вл. 1279-1213. пре Хр). У египатским представама, богиња Анат је приказана као гола фигура, која често стоји на врху лава и држи цвеће. Папирус из Елефантине (Египат) помиње богињу по имену Анат-Јаху која је била обожавана у храму посвећеном Јахвеу који су изградиле јеврејске избеглице током вавилонског освајања Јуде. Тамо је чак била описана као Јахвеова жена или супруга.Током хеленистичког периода, богиње Анат и Астарта спојиле су се у једно божанство звано Астаргатис. Грчка богиња Атена била је прожета многим атрибутима богиње Анат.
 
Извор:
https://www.ancientpages.com/2022/04/26/rare-4500-year-old-stone-sculpture-of-canaanite-goddess-anat-found-by-farmer-in-gaza-strip/?fbclid=IwAR3jbd76rasxHxlktXEBNvCC4yHiuvxSohOP69XDk6dxTcd2nb7G41uN4rM
https://www.timesofisrael.com/hamas-says-stone-statuette-dating-back-over-4500-years-found-in-gaza/
https://www.bbc.com/news/world-middle-east-61228553
https://abcnews.go.com/International/wireStory/ancient-goddess-sculpture-found-farmer-gaza-strip-84295854
https://www.middle-east-online.com/en/ancient-goddess-sculpture-found-gaza-strip
https://www.trtworld.com/art-culture/palestinian-farmer-finds-4-500-year-old-goddess-sculpture-in-gaza-strip-56642
https://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/goddess-anat-0016687
https://www.jpost.com/archaeology/article-705170?fbclid=IwAR1qSccCPrSnLbJUauVrDcL8QFZo_0XwGeMtINgDm-TivtwNQxAswD60PQE
https://bkcentar.rs/sr/blog/ugarit-prestonica-protohananske-civilizacije
тагови: библија, стари-завет, анат, богиња, ханан, израел, палестина, библијски-културни-центар, хамас, политика, угарит, феникија
  • БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР
  • Краљице Наталије 76
  • Београд